Ali Ağaoğlu'nun Skandal BBC Belgeseline Ekşi Sözlük'ten Gelen Tepkiler

İş adamı Ali Ağaoğlu'nun, geçtiğimiz günlerde BBC'de yayınlanan belgeselde söylediği bazı sözler sosyal medyada büyük tepki çekti. İşte o belgeselin olay yaratan kısımları ve Ekşi Sözlük yazarlarının tepkileri.

vehbi koç'un rahmi koç'a verdiği ayarı aklıma getirmiş rezilliktir: bir gün bir garson vehbi koç'a "efendim, rahmi bey, sizden daha fazla bahşiş veriyor" der. vehbi koç da, "onun babası vehbi koç ama benim babam bakkaldı" diye cevabı yapıştırır.

varlıklı olmakla görgüsüz olmak arasındaki fark tam olarak budur.


"onları kullananlar benim malım

bu adamın kendi kızı var, başörtülü anası var.
ahlaktan amade tam bir yeni türkiye manzarası.


koç'u sabancı'yı nasıl kınadıysak, allah başımıza böyle bir insan verdi.

izlerken utananlara şaşırdığım röportajdır. 

aslında tam da ülkemin insanının para görünce ki halinin bir kopyasıdır ali ağaoğlu. şu sıradan halimizle bile elin almanının, fransızının yaptığı otomobili satın alabildiği için övünebilen, etrafa hava atabilmek için hiç bir fırsatı kaçırmayan bir millete mensup değil miyiz? tek fark biz sadece 1 adet megane, golf, egea alıp hava atma gibi saçma sapan bir davranış sergilerken o 10-15 tane en lüks araç alabiliyor. biz komşunun gürültüsünden şikayet ediyorken o komşu olayını ortadan kaldırabiliyor. 

ha görgüsüz mü evet, ama aynı imkanları versen %90'ının aynı davranışı sergileyeceği bir toplumdan bahsediyorsak normaldir.


bazı insanları türkiye sınırları içinde idare edebiliyoruz ama yurtdışında gerçekten bizi rezil ediyorlar. inşallah gençler için örnek biri değildir.

ali ağaoğlu kimdir,

itü inşaat mühendisliği'nden mezun olup, ikinci üniversitesi olan boğaziçi mimarlık'tan fakülte birincisi olarak 2. lisansını yapmış,

yetmemiş,

cambridge'de üzerine master yapmış,

yetinmemiş baba mesleği olan müteahhitliği fahrileştirmiş ve yüksek inşaat mühendisi sıfatıyla türkiye'de sektöre ilişkin dünyaya örnek olacak proje ve çalışmaları ile bbc'de bu röportajı layıkıyla vermiş ve göğsümüzü kabartm....

..şaka lan şaka, yüzüm kızardı izlerken..adam bildiğin lise terk.

şimdi özeleştiri yapalım ve bu adamın (!) bbc'ye röportaj vermesinin sorumlusunu bulalım,

sen olabilir misin kardeşim?

3+1 bir daireye 2.000.000,00 tl veren sende kabahat var mıdır! (bkz: maslak 1453).

emlakçı, müteahhit gibi komprador ve komisyoncuların servetine servet katanlar kim kardeşim? bu aracılar kuveyt kralicesinin değil konut piyasanın anasını s.kmekle kalmadı, kendi işçisini, çalışanını malları da yaptılar nihayet..

..kabahat senin demeye dilim varmıyor ama,
..kabahatin çoğu sende be güzel kardeşim!


ben onu yetiştirmiş aileye, eğitim vermiş öğretmene, arkadaşlık etmiş insana, sevgilisine, eşine, eşlerine daha çok şaşırdım. hiç mi kimseden doğru düzgün birşey öğrenmedi bu organizma? keyfime ortak olmasınlar diye evlerinden etmiş insanları, vay arkadaş hangi keyif bu? bütün boğaz'ın sahibi mi bu herif? 

yanındaki yöresinde ki kadınlara da benim malım demiş. o kadınlara da yazıklar olsun! insan sırf havuza girip, karnı doysun diye şöyle bir adama katlanabilir mi? ne için kendini ziyan edip, harcadın be kadın.

sadece parası olan bir insanın verdiği röportajdır. ama sadece para. o kadar.


ben bu belgeseli dün canlı izledim. twitter'dan yabancıların yorumlarını da takip ettim. adamın birisi açıkça ali ağaoğluna görgüsüz yazdı mesela. başkası adına utandım resmen. ayrıca mardan palace çekimleri de insanların aklına bu düşünceyi getirebilir. geceliği 15.000 euro olan otel özellikle vurgulandı falan. simon reeve antalya kısmında şehri dubai'ye benzettiğini de söylüyor zaten. yalan mı? maalesef değil. bence objektif bir belgesel. ingilizcesi olan herkese tavsiye ederim. devamı haftaya pazar akşamı yayınlanacak.

Belgeselin tamamını buradan izleyebilirsiniz: