AliExpress'ten Alınan Bazı Ürünlerin Tesliminde Sorun Yaşanmasının Sebebi Nedir?

22 €'luk gümrük vergi muafiyetinin kaldırılmasının ardından AliExpress ve benzeri yurt dışı sitelerden verilen siparişlerin tesliminde sorunlar yaşandığı söylenmekte. Bu garip durumun olası sebeplerine bakalım.
AliExpress'ten Alınan Bazı Ürünlerin Tesliminde Sorun Yaşanmasının Sebebi Nedir?
iStock

açılın gümrükçü geldi

sorun aliexpress ile alakalı değil arkadaşlar. malumunuz daha önce 22 eur gümrük muafiyeti vardı. ama şimdi bu muafiyet kalktı. muafiyet kapsamı eşyayı eskiden operatörler ayırıp kalan eşyaları gümrüğe bildiriyorlardı. şimdi hepsini bildiriyorlar. doğal olarak sistem bu yükü kaldırmadı. hem personel, hem iletişim, hem de muayene yeterli olmuyor. ülkede her şey bir gecede çıkan genelgeyle değişirse durum bu olur. mal eksilmeleri de normaldir. önceden eşyanız açılmadığından orijinal paket gelirken şimdi paketleriniz açılıyor. açılan paketlerden beğenilen eşyanın alınması bir gümrük geleneğidir.

takipli postalar için konuşuyorum, upim diye bir yer var

uluslararası posta işleme merkezi. yurtdışından kayıtlı gelen bir posta, upim'de giriş kaydı yapılır. bu aşamadan sonra ya yurtiçinde dağıtım yapılacağı yere sevk edilir ya da gümrüğe sevk edilir. takip numarası ile ptt'den her aşamayı takip edebilirsiniz. gümrükte bekliyorsa onu da görebilirsiniz.

sorun upim'de. bir sebepten dolayı yurtdışından gelen kayıtlı postaların upim'de giriş kaydı yapılmıyor. upim'e giriş kaydı yapılmayan postayı da yurtiçinde sorgulayamazsın, ptt'ye "nerde benim paket?" diye soramazsın çünkü ülkeye giriş kaydı yapılmamış ki. bir pakedin ülkeye giriş kaydı yapılması ve sonra gümrüğe sevk edilip bu aşamadan sonra gümrükte aşırı uzun beklemesi apayrı bir sorun, mevcut sorunla alakası yok.

benim öngörüm, 22 euro'luk muafiyet kalktığından dolayı yığılma var, bunun dışında çok küçük paketlere maktu vergi kesme planları var, örneğin 1 dolarlık ve 25 gramlık bir paket, bunu açıp elle vergisini yazmak, sonra zarar görmeyecek şekilde tekrar paketlemek çok uzun iş, bu paketlere maktu vergi kesilecek, bunun altyapısı hazırlanıyor, o yüzden tüm sistem yamuldu, ne kadar sürer bilinmez.

gelenler de eksik geliyor

geçenlerde aldığım ürün gümrükte kontrole alındı. içerisinde önemli bir telefon parçası ve onun montaj için tornavidası filan vardı. ürün geldi. postacı tanıdık zaten. baktım paket açılmış, sonra da kapatılmış. belli gümrükte kontrole alınmış. arkasına da kontrol bilgileri yapıştırılmış. sadece 5 tl'yi alsınlar diye yapıldı zannettim. ne olur ne olmaz diye paketi postacının yanında açtığım zaman ben şok! montaj parçaları duruyor ama ürünün kendisi yok. vergisi de gayet güzel geçirilmiş. geri iade ettim.

tabi durur muyum? hemen nete girip satıcının ürünlerine gelen yorumları okudum.
hiçkimse bu tarz eksik gönderilen ürün sorunu yaşamamış.

akla tek bir şey geliyor. tabi dile de getirdik bu sorunu, şikayetlerimizi de ettik ama devletin izniyle bizlere kapalı kapılar ardında yapılan kontrollerde neler döndüğünü ispatlama şansımız yok maalesef. kısacası gümrükte paket kontrolüne müsaade etmek demek kurdun eline kuzu emanet etmek anlamına geliyor sanırım...

bu arada benzer olay bir sene önce bir elemanın da başına gelmiş. annesinin yolladığı parfüm kontrol edilip geri gönderilmiş annesine. fakat geri geldiğinde kutunun içinde parfüm yokmuş... gümrükte yaşanan kayıplar

Yurt dışından benzer bir örnekle kapatalım

bilindiği üzere amerika da şu an huawei ürünlerine ambargo koydu. dolayısı ile fedex'e gelen tüm paketleri incelemesi ve huawei ürünlerini almaması talimatı verildi. fedex ise gelen milyonlarca paketi açmak, lojistik olarak, ekonomik olarak ve birçok durumda kanuni olarak neredeyse imkansızdır diye amerikan hükümetine dava açmış durumda.

keşke aynı rasyonellik ptt'de de olsa.

ptt görevlisi ile konuştum. 2-3 aya çözülür mü dedim. adamın verdiği yanıt "imkansız" idi. özetle aliexpress'ten sipariş olayı türkiye'de bitmiştir. ambargodan farkı yok durumun maalesef. gümrükte muafiyet kanunu 28 mayıs'ta devreye girdi. o tarihten itibaren hiçbir ürünü almanız mümkün değil gözüküyor. banggood alternatifi değerlendirilebilir. adamlar türk bir lojistik firması ile anlaşmışlar. yurtiçi kargo ile gümrük vergileri halledilmiş bir biçimde teslim ediyorlar, 2-3 hafta gibi bir sürede. ama maalesef ne fiyatlar aliexpress gibi uygun (vergiler vs dahil düşününce fena değil tabi), ne de maalesef ürün gamı ae kadar geniş. aradığım hiçbir şey yok. ama varsa banggood tercih ediyorum artık. aliexpress'ten hiçbir şey gelmediği için.

Tüm Detaylarıyla Ünlü Alışveriş Sitesi AliExpress'ten Alışveriş Yapma Rehberi

Amazon, Bir Kitap Servisinden Dünya Devi Bir Şirket Olmaya Doğru Nasıl İlerledi?