Alınması En Zor Vizelerden: İngiltere Vizesine Başvuracaklara Tavsiyeler

Yakın zamanda 2 senelik İngiltere vizesi alan Sözlük yazarı ''venus'' tecrübelerini anlatıyor.
Alınması En Zor Vizelerden: İngiltere Vizesine Başvuracaklara Tavsiyeler
iStock.com

yeni 2 senelik ingiltere vizesi almış biri olarak tecrübelerimi paylaşayım. (9. gün mail attılar yarın gel al diye) ben uzun dönemli turist vizesi için başvurmuştum. 2 veya 5 senelik olabiliyor bunlar, 5 senelik olanın ücreti baya tuzluydu o yüzden 2 seneliğe başvurdum. ingiltere'nin en az verdiği vize süresi 6 ay. yani schengen gibi 2 ay falan vermiyorlar ve fakat siz mesela 2 senelik için para ödediniz ama başvurunuz onları yeterince tatmin etmediyse yine de 6 aylık verebiliyorlar. (bir tanıdığın başına geldi) bu durumda 2 sene için ödemiş olduğunuz para yanıyor maalesef. onu belirtelim en baştan.

ingiltere'nin online başvuru formunu doldurduktan sonra, tlscontact'in profilo alışveriş merkezindeki başvuru merkezine gidip (istanbul'da ikamet edenler), evraklarınızı teslim ediyorsunuz. sonra bekliyorsunuz. online servis zaten sizi yönlendiriyor, başvuru yaparken. zorlanmadan rahat rahat başvurursunuz merak etmeyin. (farklı şehirlerde yaşayanlar kendi illerindeki randevu merkezlerine başvuru yapacaklar, başvuru listesinde karşınıza çıkıyor zaten seçenekler)

peki hangi belgeler lazım, neleri toplamamız gerekiyor?

vizelere başvuru yapa yapa insanın eli alışıyor bir süre sonra. aslına bakacak olursanız schengen, amerikan vizesi, ingiltere vizesi hepsi aynı evrakları istiyor. muthelif kereler, hiç reddedilmeden bu vizeleri almış biri olarak, turist vizesi için en lazım olan belgeleri listeliyeyim. ve fakat benim listem çalışanlar için, öğrenciler için yardımcı olamıyorum özürler.

*şirketten yazı (bizde çalışıyo, şu tarihte gidip gelecek, lütfen çok giriş çıkışlı vize verin, sevgiler kibs)

* ssk işe giriş belgesi. (idari işlere söyleyin veriversin hemen)

* 3 aylık maaş bordrosu (idari işlere gitmişken onu da isteyin)

* şirketin vergi levhası, ticari gazete kaydı ve sicil kayıt sureti (faaliyet belgesi) - benim tavsiyem idari işlerden bu belgeleri alınca 3-4 tane suretini alın fotokopiyle. bir dahaki sefere vizeye başvururken tekrar istemek zorunda kalmazsınız böylece.

* 4a hizmet dökümü (e-devletten kendiniz basın 10 saniyede) öbür türlü sgk'ya gidip almak gerekiyor ki, kim uğraşıcak şimdi :/

* otelde kalacaksınız, otel rezervasyonu. yok ben tanıdıkta kalacağım diyorsanız, kimde kalacaksanız ondan davetiye. (davetiyeyi yazan, "çok sevgili arkadaşım x beni ziyarete geliyor, benimle birlikte şu adreste kalacak" tarzında bir mektup yazmalı ve ekte, o evde oturduğunu ve o ülkenin vatandaşı olduğunu kanıtlayan belgeler koymalı. mesela pasaport fotokopisi, ehliyet (ehliyet üstünde adres yazıyor zaar)

* uçak rezervasyonu.

* genelde schengenciler seyahat sağlık sigortası istiyor. sigorta acentaları maksimum 20 liraya hemen yapıveriyorlar. ama sigorta sözleşmesi ıslak imzalı olacak he! fotokopi kabul etmiyorlar. sırf online seyahat sigortası yaptırdım diye, bunun orjinalini getir diye 1 günümü yediydiler. (ingiltere için bir seyahat sigortası yaptırmadım, öyle bir belge istemiyorlardı çünkü. herhangi bir sorun yaşamadım)

* zaten diğer gerekli olanlar vize başvuru formu, fotoğraf, pasaport vs. ( yukarıda da yazmışlar, ingiltere fotoğrafı kendi çekiyor. tabi ben gene garanti olsun diye foto çektirip gittim ama cidden luzum yok. adam oturdugun yerde 1 saniyede çekiyor geçiyor. o yüzden vizenin üzerindeki fotolar mugshottan hallice oluyor :p)

* asıl püf nokta bence burda. finansal durumunuzu gösteren belgeler. maaşınızın yattığı bankadan, "xxx hanım//bey bankamızın pek değerli bir müşterisi olup, hesabında şu kadar nakit mevcuttur" diye bir yazı isteyin hemen. onlarda hazır var bu yazı zaten, hemen gönderiyorlar. - tavsiyem maaşınızın yattığı gün isteyin bu yazıyı, hesabınız yüklü görünsün. hesabında 3000-4000 tl olan adamı zinhar reddetmezler.

bir de 2-3 aylık hesap dökümünüzü isteyebilirsiniz. ( bu hesap dökümü ille gerekli mi çok emin değilim. en son yaptığım schengen başvurusunda -hollanda 1 senelik vermişti- hesap dökümü götürmedim, ingiltere için de 1 aylık götürdüm, kabul ettiler), bankanın imza sirkülerini de istemeyi unutmayın.

onun dışında eğer üstünüze ev, araba gibi taşınmazlar varsa hemen o belgeleri de ekleyin. tapu, ruhsat vs. pek seviyo gavurlar.

veee pek tabi ki önceden aldığınız vizelerin fotokopileri. önceden 1 tane bile schengeniniz varsa makbule geçer.

işin özü, adamlar iyi - kötü bir işi olan, bankada 2-3 kuruş parası olan kişilere vizeyi çok kolay veriyorlar. aslında tek görmek istedikleri "bu insan, iltica etme niyetinde mi yoksa cidden turistik gezi için gelip ülkemize para bırakacak mı?"

yukarıda saydıklarımı yaparsanız, yüksek ihtimal rahat rahat alırsınız vizelerinizi. sakın gözünüz korkmasın!

not: belgelerimin hiçbirini yeminli tercümana tercüme ettirmedim. 1-2 evrağın üstüne bank statement, deed falan yazdım kendim ki yazmasam da olurdu yani. demem o ki tercümanla falan uğraşmayın.