Alişan'ın, Nişanlısını Gömdüğü Buram Buram Erillik Kokan Röportajının Ayrıntılı İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde Alişan verdiği röportajda nişanlısı Eda Erol'la ilgili bazı ilginç açıklamalarda da bulunmuştu.Sosyal medyada ve Ekşi Sözlükte oldukça tepki çeken açıklamaları Sözlük yazarı "lilithlou" ile mercek altına alıyoruz.


1. aşık mısınız sorusuna verdiği "görücü usulü oldu ya biz de beğendik tamam dedik" ifadesi 

ilişkilerinin özeti aslında. "esra erol araya girdi beni bağladı bu yaştan sonra napcam evleneyim dedim" gerçeğinin başka bir meali. öyle bir insan düşünün ki size olan hislerini görücü usulü diyerek açıklıyor.

2. neden görücü usulü sorusuna verdiği "çevremde bekar arkadaşım kalmadı" cevabı

alişan'ın kadın erkek arkadaşlığına bakış açısını gösteriyor. çağla şikel olsam rahatsız olurdum. arkadaşlarını bekar ve evli diye ayırarak eş arayan bir adam inanılmaz.

3. cumhurbaşkanına verdiği 6 a y içinde evlenme sözünün bitmesine 15 gün kala nişanlanmış.

bu nasıl bir ileri görüşlülük 6. his imiş. bitmesine 15 gün kala evleneceği kişiyi bulmuş. ne denir bilmiyorum şans öngörü işte diyelim.

4. erkek çocuğu bulana kadar devam edecekmiş en az 4-5 çocuk istiyormuş. 

birisinin kendisine çocuğun tek başına yapılan bir şey olmadığını açıklaması lazım ya da galiba alişan bir yol buldu kendi kendine erkek çocuğa kadar gidecek. hadi bunu da geçtim "soyadım devam etsin" gibi bir sığ düşünce nedir? egolarınız bile eril planlarınız bile ataerkil düzene uygun.

5. temiz aile kızı istemiş bir de tabii geçmişine müdahale edemezdim demiş. 

bu çelişki nedir? temiz aile kızı olduğuna nasıl emin olduğunu hangi şartlarda olduğunu belirtmemiş. sadece çocuğunun olmamasını bir artı özellik olarak belirtmiş. ay okurken delirdim galiba.

6. fiziksel kriterleri de belirtmiş tabii ki. 

zaten çok uzun olmadığı için birlikte olduğu kadının kısa olmasını beklemiş. "elini tutunca göğüs hizamı geçmesin” gibi bir sınır belirlemiş. bunun sebebi bilinçaltında yatan "o benim malım, onu koruyabilmeli onun yanıda bir aslan gibi durabilmeliyim" kodu başka açıklaması yok. bir de devam etmiş "çok güzel, çok alımlı, çok seksi, herkesi dönüp baktıracak bir kadınla evlenmek istemezdim. yanımdaki kadın daha normal olmalı" bir de serdar ortaç eşinin güzel olmasından eşine bakılmasından gurur duyuyor ama benlik değil demiş. çünkü bunlar hep ego bunlar hep kendini bir numara hissetme gerekliliği, yetememe korkusu. zaten kendine her anlamda güvenen öyle bir kadınla olmaktan mutluluk duyar. normal oldun ya dikkat çekmesin demek aslımda beni bırakıp gitmesin aklını çelmesinler demek yetemem ben ona demek.

7. nişanlısının meslek seçimi üzerinde de karar vermiş şükür. 

oynarsa benimle oynar yoksa oynayamaz demiş. kadını evden bir benimle çıkacaksın diye kısıtlamadığına şükür. es kaza kadın popüler olsa gittikçe güzelleşse alişan bu yetememe hissini nasıl kapatacak tabii o da haklı.

8. yakın erkek arkadaşı olabilmek için de yıl sınırı koymuş paşamız. 

nişanlısıyla dostluğu uzun yıllar olan erkeklere çok bir şey demeyecekmiş lütfetmiş.

9. evlilik tarihini cumhurbaşkanımıza göre belirleyecekmiş. 

bu tarihi belirlerken nişanlının da kararı gerekiyor bu ortak gün ama tabii böyle istemiş paşamız öyle olsun.

10. "terliklerimi getirecek elbette" demiş

burada nasıl getirir deniyorum. hayat müşterek sonuçta sen de o kadına getireceksen terlikleri çok iyi tabii ama biliyoruz ki alişan sadece kendine hizmet eden bir kadın istemiş. köyden kız da alamamış bu şekilde kendini kanıtlamaya çalışmış.

11. siyasi söylemlerini inceleyemiyorum, buna yüreğim dayanmayacak.

sonuç olarak eril dili her bir kelimede görebildiğimiz, ataerkil yaşamı iliklerine kadar benimsemiş bir kişinin beyanları. "avamlık ve varoşluk nedir", " parayla ilgisi var mıdır" sorularının da cevabını göstermiş.

bence ilginç olan alişan'ın röportajı değil de bu röportaj karşısında nişanlının tutumu. genelde kadınların kendilerinde bir değer görmeyişi, kendilerini edilgen saymalarının sonucu işte erkeklerin hala bu beyanlarda bulunabilmelerine sebep oluyor. zaten karakterinde azıcık kendini bilen bir kişinin bu laflar üzerine bir tepki göstermesi, bu düzene itiraz etmesi beklenirken nişanlısının öyle davranmayacağını düşünüyorum. çünkü o zaten bu düzenin bir parçası ve edilgen hayatından memnun. sonuçta kendisine " yüzüğüne çok para verdim göster onu" dendiğinde gülerek gösterebilen biri. bilinçlenme ve eğitim önemli. özellikle kız çocuklarını küçük yaşlarda benlik duygusunu geliştirerek büyütmek daha önemli.

(bkz: başkası adına utanmak)

Olay yaratan röportajın hemen ardından Alişan, gelen tepkilere istinaden Instagram hesabından bir cevap fotoğrafı yayınladı

A post shared by Alişan (@alisanofficial) on

Eger evlenecegım ve sevdıgım kadınla ılgılı cok sexy cok alımlı,ıstedıgını yapabılır,dızılerde ıstedıgı gıbı opusur sevısır ısıdır saygı duyarım,yada bır erkekle tatılede cıkabılır yemegede gıdebılır deseydım cok hos ne kadarda tatlı bır cıcukmu dıyecektınız!!O zaman sızın tabırınızle nısanlımı gommus degılde cok ılerı goruslu,cok centılmen cok avrupayı bı adammı olucaktım!!! Herkes kendı ısıne kendı sevdıgıne kendı ılskısıne baksın lutfen...Ayrıca ben Eda cok guzel bırısı olsaydı evlenmezdım demedım!!!!Benım ıcın benım sevdıgım kadın dunyanın en guzel kadınıdır her zamanda bu boyle olacak...Ben nasıl herkesın evlılılıgıne gıyımıne kusamına hayat gorusune saygı duyuyosam herkeste bana saygı duyacak!!!Ben babamdan atamdan boyle gordum ve omrumun sonuna kadarda hıcbırsey benı degıstıremıyecek!!! Bundan sonra nısanlımla yada ılıskımle ılgılı yanlıs anlasılmalara meydan vermemek ıcın tek bır kelıme etmıycem..Son olarak sunu soylıyım:Ben hayatımın kadınını buldum ve cok sevıyorum❤️ Allah ıyı seyler dusunup yazan herkesten razı olsun...Allah herkese mutluluklar nasıp etsın..

ABD'de tatilde olan Eda Erol ise Instagram hesabından şöyle bir paylaşımda bulundu

A post shared by Eda EROL (@edaerol3) on

Kavuşmaya son BiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR @alisanofficial ❤️ çok çook özledim