Alkol Aldıktan Sonra Alka Seltzer Kullanmak Neden Tehlikeli?

Siz de akşamdan kalma olduğunuz zamanlarda çareyi Alka Seltzer'de arayanlardansanız bu konuyu tekrar düşünün deriz.
Alkol Aldıktan Sonra Alka Seltzer Kullanmak Neden Tehlikeli?

içeriğinde asetilsalisilik asit bulunan, akşamdan kalmalık durumu için kurtarıcı olduğu sürekli ifade edilen aspirin türevi bir ilaç alka seltzer.

alkol aldıktan sonraki sabah bu ilacın alınmasını da geçtim; bir dolu alkol alındığı gecede yatmadan hemen önce, yani alkol damarlarınızda fink atarken alınması gerektiği ile ilgili yığınla yazıya rastlayabilirsiniz. yapmayın dostlar, arkadaşlar, romalılar. 

alkol, yapısı gereği antiagregan yani kan sulandırıcı bir özelliğe sahiptir. alka seltzer'in içerisinde bulunan asetilsalisilik asit de bir antiagregan. siz bu iki maddeyi vücudunuza alarak, kanınızdaki trombosit miktarını önemli ölçüde azaltıyorsunuz. pıhtılaşmayı sağlayan bu küçük pulcukların yapışkanlıklarını ellerinden alarak başta onlara, sonra kendinize eziyet ediyorsunuz. kanadığınız zaman pıh-tı-la-şa-mı-yor-su-nuz. beyin kanamasına, mide kanamasına hatta hemorajik inmeye davetiye çıkarıyorsunuz. vücudunuzda kalıtsal bir yatkınlığınız ya da o an için sekteye uğramış bir durumunuz da varsa, eyvahlar olsun. vücudunuzda antiagregan durumunun tavan yaptığı bir anda, başınıza gelebilecek herhangi bir kaza sonrası kanama yaşama ihtimalinizden ise hiç söz etmek istemiyorum. bu riski ne siz alın, ne de insanlara tavsiye verin.

son olarak, akşamdan kalmalık durumunu en aza indirebilmek için alkol alımı öncesinde, sırasında ve sonrasında uygulayabileceğiniz çok basit yöntemler var. eğleneceğim derken hayatı kendinize zehir etmeyin.

Alkolün etkisini azaltmak için ne yapabilirsiniz?

her gün içmeyin. içiyorsanız da en azından karaciğerinize biraz olsun toparlanma imkanı vermek için her hafta en az 3 günü pas geçin. alkol alacağınız ana kadar vücudu suya doyurun, mümkünse maden suyu ile destekleyin. alkol aldıktan sonra açlık atağını en aza indirmek ve ödemi daha kolay atabilmek için öncesinde bolca c vitamini almaya özen gösterin. karaciğerinizin alkolü parçalama hızıyla doğru orantılı içmek adına yavaş için. saatler boyu sıvı olarak sadece alkol tüketip, son yudumu da aldıktan sonra hiçbir sıvı tüketmeden asla uyumayın. maden suyu, portakal suyu, en kötü ihtimalle bolca su için ve öyle uyuyun.