Alkol Alındığında Hep Eski Sevgilinin Akla Gelmesinin Biyolojik Açıklaması

Alkol aldığımızda libidonun yükselmesi ve eski sevgilinin akla gelmesinin altında tabii ki de mantıklı sebepler varmış.
Alkol Alındığında Hep Eski Sevgilinin Akla Gelmesinin Biyolojik Açıklaması
iStock

düşünce kanalları/devreleri azalması yüzünden olmakta...

şimdi efendim, 0-5 yaş arası dönem insanoğlunun düşünce ve hafıza taşıyan kanallarının/devrelerinin sayısının en fazla olduğu dönemdir. sonradan bu devreler olabildiğince aza indirilir (bilimsel araştırmalara göre de bu kanalları az sayıda olan kişiler zeki olarak tabir edilir ve zeki kriteri de bu şekilde ortaya çıkmaktadır diyen bir sürü bilimsel araştırma bulunmaktadır) ve sonrasında aynı şeyleri daha az sayıda devre ile yapmakta ergenliğe ulaştığında insan.

alkol denen nane de beyne giden oksijeni azalttığı bir başka deyişle düşürdüğünden ötürü sınırlı sayıda kanal kalmakta ve aslında bir başka deyişle insanoğlu o an istediğini düşünebilmekte, istemediğini (otomatik düşünceleri) ise kolayca durdurup istediğine geçebilmektedir. yani aslında insan o an sayısı azalan kanallar/devreler sayesinde daha az şey veya bir başka deyişle istediği şeyi zihnini arındırmış bir şekilde düşünebilmekte. o yüzden klasik bir deyişle optimum miktar alkol kişiyi rahatlatmaktadır.


alkol hatırlatır muhabbeti de buradan gelmekte. kişi aslında beyninde istediği şeye tam konsantre ulaşabilmektedir. tabii optimum miktarda olmalı bu nane yoksa kanal manal kalmıyor efendim. sağlıcakla.

kaynak 1

kaynak 2