Alkol Promili Nasıl Ölçülür?

Üfleyerek ölçülen alkol promilinin yüksek veya düşük çıkmasını etkilemek mümkün mü? Erkeklerde ve kadınlarda promil değişiklik gösterebilir mi? Sözlük yazarı "maximus decimus meridius" aydınlatıyor.
Alkol Promili Nasıl Ölçülür?
Kaynak: mendozapost.com

 promil hesabının nasıl yapıldığı ve kadınların genelde daha çabuk sarhoş olmasının nedeni trafik denetlemelerinde yapılan alkol testinden ağza atılacak bir şekerle veya sakızla kurtulmak mümkün değildir. 

alkol aldığımızda veya sarımsak, soğan benzeri keskin kokulu yiyecekleri yediğimizde nefesimiz kokar. istediğimiz kadar ağzımızı yıkayalım, dişlerimizi fırçalayalım, şeker yiyelim veya sakız çiğneyelim, fark etmez bu kokuyu tam olarak giderenleyiz. bu kokuların nedenleri ağza veya boğaza bulaşan alkol, ağızda dişlerin arasında kalan yiyecekler değildir. onlar ağzın yıkanması ile giderilebilir. bu kokular mideden de gelmez, çünkü yiyecek gitmediği zamanlarda yemek borusunun ucu hep kapalıdır. tüm bu alkol ve kokulu yiyeceklerin molekülleri midedeki hazım sırasında mide duvarından geçerek kana karışır. böylece akciğerlere ulaşarak nefesle beraber çevreye yayılırlar. trafik denetlemelerinde yapılan alkol testlerinde, nefesteki dolayısıyla kandaki alkol miktarı ölçülür. cihaza üflemeyle dışarı verilen havanın 2.000 santimetreküpü kanda bulunan alkol miktarını gösterir. bu oran, alınan alkol 

miktarının kişinin ağırlığına bölünmesi ve erkeklerde 0.7, kadınlarda ise 0.6 katsayısının çarpılması ile hesaplanabilir. bu katsayılar arasındaki farkın nedeni, aynı vücut ölçüleri ve yağ oranlarına sahip bir kadın ve erkek üzerinde yapılan deneylerde, her ne kadar alkolün yüzde 20'si midede, yüzde 80'i ince bağırsaklarda kana karışsa da, kadınlarda alkolün midede daha az parçalanarak kana karışım oranının yüzde 30 daha fazla olması, kadınların daha çabuk sarhoş olmaları ve sarhoşluğun daha uzun sürmesinin gözlemlenmesidir. bir kadeh sek rakı veya iki bardak şarap kanda 40 gram alkol bulunması anlamına gelir. böyle bir doz 75 kilo ağırlığındaki erkekte;

 40((75xo,7)=0.76 gr/litre sonucunu verir ki, trafikteki yasal limiti aşar.
 bu miktarda alkolü 60 kilo ağırlığındaki bir kadın aldığında suçlu olur, çünkü hesaba göre kanında 40( (60x0,6)= 1.1 gr/litre alkol çıkar. 

insanlarda bir litre kandaki alkol oranı 0,5 gramı geçtikten sonra refleksler yavaşlar, sürücü bilincine hakim olamaz. bu da ciddi kazalara yol açar. 

[hesaplar 2014 öncesi alkol promil sınırlarına göre yapılmıştır.]