Almanca Öğrenmek İsteyen Orta ve Üst Seviyelere Hizmet Veren Ücretsiz Online Kaynaklar

Sözlük yazarı "karamelatte", Almanca konusunda kendi kaydettiği ilerlemeden yola çıkarak bazı kaynak paylaşımlarında bulunmuş. Almanca öğrenmek isteyen orta ve üst seviyeye sahip her insanın oldukça işine yarayacak bu faydalı kaynaklar için yazıya göz atmakta fayda var.
Almanca Öğrenmek İsteyen Orta ve Üst Seviyelere Hizmet Veren Ücretsiz Online Kaynaklar
iStock


olur da birileri öğrenmeye çabalıyordur diye şuan iyi seviyede bildiğim, hakkında elimde olan birkaç linki eklemek istediğim dil :

(yalnız başlangıç aşamasında çok online arayışlarım olmadığı için bir iki basamak sonrasına ve kelime haznesine dair okuma yapılabilecek kaynaklara sahibim sadece ve sitelerin kalitesinden kuşkum yok hemen hemen hepsini almanya'daki kurs hocalarıma kontrol ettirdim kimisi onların tavsiyesi bizzat)

aspekteneu2

bu almanca kurslarında kullanılan bir kitap aynı zamanda. ve başlangıç sayfasında tıklayınca üniteleri göreceksiniz. kitap b2 seviyesindeki ders kitabıdır.

aspekteneu3

bu kitap da aynı ders kitabının c1 seviyesinde eğitim verenidir. online olarak ulaşılabilir yine bu şekilde.


schubert 

bakın bu bana kalırsa baya faydalı bir kaynak. a1 yani başlangıç seviyeden en üst seviyeye kadar alıştırmalar içeriyor ve online olarak doldurup oldukça güzel şekilde sayfanın sonunda sitenin otomatik kontrol etmesini sağlayabiliyorsunuz.

mein deutsch buch

bu bir ders kitabı değil ama çok güzel konu anlatımı bulabileceğiniz; eksik olduğunuz küçük kurallar hakkında kendinizi güçlendirebileceğiniz bir site.

deutche welle

bu baya bizzat alman platformu olan bir site. içerisinde yine seviye seviye yazılar videolar ve mini diziler dahi bulabilirsiniz.


tumblr kızı değilim ama bazı tumblr hesaplarını takip ediyorum oralarda baya vakit de geçirmişliğim oldu. 

şimdi yararlı bulduğum bir kaç blog linkini ekleyeceğim:

dailydoesofgerman

dediğim gibi alman kültürü ve buna ilişkin kelime dağarcığı açısında çok faydalı buluyorum bu blog'u.

learnoutlive

bu tarz hesapların bir diğer artısı özellikle ingilizce biliyorsanız ingilizce-almanca şeklinde de kendinizi geliştirmenize baya iyi yardımcı olacaktır.


deutschfans ve smartergerman

gramer ve kelimelerle kalmayıp günlük dil deyim ve atasözleri tadında paylaşımları da var. ayrıca tumblr gibi ortamlarda görsellik de ön planda olduğu için son derece akılda kalıcı oluyorlar. 

(deutschfans ve smartergerman linkleri)

deutschtraining, lernensiedeutschmitmir, icantlearngerman ve wordsingerman

çok güzel hazırlanmış basic sayfalar. fiil çekimlerinden görsellerle desteklenmiş en basit kelimelere herşeyi bulabilirsiniz. bu sayfalar ayrıca buldukları her türlü almanca öğrenme linkini ekliyorlar bu da baya iyi.

linkler için: 

deutschtraining

lernensiedeutschmitmir

icantlearngerman

wordsingerman

wissenswerte

şu youtube kanalında güncel veya oldukça yaygın konular bunlara dair terimlerle ilgili 10ar dakikalık videolar bulabilirsiniz bunları dinleyi bir zaman sonra kulak aşinalığı geliştirebilirsiniz.

zdf mediathek

burada da çeşitli haberler ve kaynaklar bulabilirsiniz. en güzel kısmı haberleri hem okuyabilir hem de aynı metinleri radyo dosyası olarak bulabilir ve dinlerken duyduklarınızın yazılı hali nasılmış, doğru duymuş muyum diye karşılaştırabilirsiniz.


ard mediathek

d zdf ile aynı formatta. ama bunda bir de bir güzellik var ki : çok güzel radyo tiyatroları var. bir tiyatroyu gözlerinizi kapatıp almanca dinleyebilirsiniz ve oldukça başarılı bir gelişme kaydedebilirsiniz bununla ilgili.

deutschlernen

yine bir youtube kanalı ve ders-konu anlatımı şeklinde sistematiği var. kursu eve getiren bir kaynak ben faydasını gördüm.

ze.tt

şu benim aşırı severek takip ettiğim bir sayfa. çok sade dillerde ilginç haberler derlenmiş oluyor okurken seveceğinizi düşünüyorum. dünyadan genelde alamanya'dan ilgi çekici sosyal medyada ön plana çıkan haberleri derliyorlar. ve yazılar hem uzun değil hem oldukça yalın ve b2 seviyeye gelinmesi itibariyle takip edilebilir kolaylıkta.

-(bkz: #45685606) şu güzel arkadaşın ekledikleri ile birleştirebilirsiniz ki tavsiyelerine aynen katılıyorum. bunlar başlangıç aşaması hakkında da fikir verir.

-ben bi de sözlük olarak almancadan almanca sözlük öneriyorum. online olarak en kaliteli bulduğum free dictionary her dil için kullanabilirsiniz bu sözlüğü. ayrıca örnek cümleler fiil çekimleri de oluyor baya iyi.


en altta tek kelimelik ingilizce ya da türkçe karşılıklarını da bulabilirsiniz. elimde de bi sözlük olsun derseniz yine almanca-almanca şunu önereceğim: langenscheidt

gazete okumak da etkili, onlardan da sevdiğim birkaç şey

general enzeiger, zeit online ve spiegel. ayrıca gazete takip etmek kendi medyamızdan öğrenemediğimiz ülkemizle ilgili haberler konusunda da yardımcı oluyor sağ olsun.

-ha bir de lingq : daha önce yazılmış olabilir ama koyayım bir daha dursun burada oldukça güzel bir site.

-bilmeyen yoktur ama duolingo denen uygulamayı da yatmadan önce mesela ya da otobüste birkaç pratik yapılabileceği için tavsiye ediyorum baya iyi.

olur da birileri görür, okur bilgi ve kitap tavsiyesi de isterse yeşillendirebilirim.

kolay gelsin.

bir de şöyle bişey buldum, almancaya gönül verenler için ilber ortaylı hocamız da almanca biliyormuş bir saatlik ses kaydı var