Almanya ve İngiltere'yi Aynı Anda Ayakta Uyutan Çifte Ajan: Eddie Chapman

1914-1997 yılları arasında yaşamış olan İngiliz suçlu ve savaş casusu Eddie Chapman'ın hayatının kısa bir özeti.
Almanya ve İngiltere'yi Aynı Anda Ayakta Uyutan Çifte Ajan: Eddie Chapman

eddie chapman, tam adı edward arnold chapman olan ama agent zigzag olarak da bilinen ingiliz çifte ajanıdır.

eddie chapman, 1914 yılında ingiltere'de doğmuş. chapman zeki bir çocuk olmasına rağmen okuldan sık sık kaçtığı ve kavgalara karıştığı için başarılı bir öğrenci olamamış. 17 yaşında orduya katıldıktan sonra bir süre londra kulesi'nin girişinde asker olarak görev yaptıktan sonra soho'da tanıştığı bir kızla zaman geçirmeye başlayıp birliğine dönmüyor, askeri inzibat tarafından yakalanıp hapse atılıyor ve sonrasında askeriyeden ihraç ediliyor.

hapisten çıktıktan sonra soho'da zaman geçirmeye başlıyor. o dönemde kumar oynuyor ve borçlarını ödemek için dolandırıcılık ve hırsızlık yapıyor. zeki, yakışıklı ve çekici bir adam olan chapman, tam bu işlerin adamı. insanları kandırmayı ve baştan çıkarmayı biliyor. ancak en nihayetinde yakalanan chapman hapse girdiğinde orada sonradan birlikte iş yapacağı kasa hırsızları ile tanışıyor ve hapisten çıktıktan sonra patlayıcı jelatin kullanarak kasa patlatıp hırsızlık yapan çetenin üyesi oluyor. suçları nedeniyle tekrar hapse giren chapman, hapiste bir alman işbirlikçisi ile tanışıp alman ajanı olmaya karar veriyor.

alman ajanı olma macerasının başlangıcı abwehr için çok önemli bir isim olan baron stephan von gröning'in yanında oluyor. chapman'ın ingiltere'ye karşı öfkesini kullanan gröning, chapman için bir baba figürü haline geliyor. burada sabotaj, radyo iletişimi, gözetleme, dövüş teknikleri ve paraşüt eğitimi alan chapman'ın almanlar arasındaki kod adı fritz oluyor.

ilk görevi olan de havilland uçak fabrikası sabotajı için paraşütle bölgeye iniyor. ancak sabotaj yerine mi5'e teslim olup tüm bildiklerini anlatarak çifte ajanlık dönemine başlıyor. ingilizler fabrikada patlama haberleri yayıp fabrikanın atıl bir bölümünü yakarak görevin başarıldığı izlenimi yaratıyor.

daha sonra alman ekibine geri dönüp onlara tasarlattığı yeni bombaları mi5'e götürüp tasarımını inceleyip öğrenmelerini sağlıyor. bu arada kendinden şüphe eden bir alman grubu yüzünden uzun sorgulamalara maruz kalıyor. idamı düşünülmesine rağmen ona inanan grubun desteği ile bundan kurtuluyor. o dönemde gröning onun bir çifte ajan olduğunu anlasa da gizli bir anti-nazi olduğu için buna göz yumuyor.

başarıları nedeniyle almanlar tarafından iron cross ile ödüllendirilen chapman, gözetleme ve sabotaj görevleri almaya devam ediyor ve savaşın sonlarına yaklaşıldığında ingiltere'den almanlara geri dönmüyor.

suça meyli ve emirlere riayet sorunları nedeniyle kısa zamanda mi5'ten atılıp suç hayatına geri dönüyor. bir noktada italya'da antikacılık yapmaya başlıyor ve bunun da ardından ülkesine dönüyor ve bir çiftlikte yaşamaya başlıyor.

ian fleming, ünlü karakteri james bond için chapman'dan esinlenmiş. o karmaşık ajan hikayeleri salt hayal gücü eseri değil anlayacağınız.

Kadın Futbolunun Yasakları Aşarak Ses Getirir Hale Gelişinin Öyküsü

Kadın Milli Futbol Takımımızın 10 Numarası Melike Pekel'in İlham Verici Hayat Hikayesi