Almanya'da Trafik Işıkları Yanmadığı Sırada Yaya ve Sürücülerin İnsana Derin Bir Ah Çektirecek Düzeni

Almanya'da trafik ışıklarının çalışmadığı sırada o bölgedeki yaya ve sürücülerin oluşturduğu düzen, ülkemizde bulması pek de kolay bulunamayacak cinsten. Örnek olması gereken bu videoya ve sonrasındaki Ekşi Sözlük yorumlarına bir bakalım.


bir elin parmağını geçmeyecek kadar çalınan kornalar dışında trafik ışığı varmış gibi hareket eden yaya ve sürücüler. gerçekten müthiş.

yurdumda böyle bir olayda kornayı geçtim, trafik kitlenir hatta ve hatta yol vermeme kavgası dahi çıkabilir.

arabaların yayaları ezecekmiş gibi, bir yere aceleleri varmış gibi hayvanca sürmedikleri, bisikletlilerin düzgün, yayaların düzgün hareket ettiği, 18 dakikalık usul bir video.

(bkz: order porn)

ulan bizim ülkede olsa büyük ihtimal kan çıkardı dediğim video.

o yol benim diye ona saldırır ordan bi tane motorcu gelip kafasında ki kamerayı göstere göstere yandaki arabanın dikiz aynasına saldırır, yanında ki araç arabayı üstüne sürer, sonra arabadan sopa çıkartılır motorcu biber gazıyla ortalığı karıştırır ordan yayalar atlar olaya vs vs. bizim ülke kaldırmaz böyle insancıl olayları.

adamlar zaten medeni, konuşmaya gerek yok onu da, şehrin işlek bir bölgesinde yer alan koca koca ağaçlar dikkatimi çekti, olm o ağaçların yerine en az 20 daireli apartman dikilirdi.

aha bu da bizdeki durum


"avrupa'nın yüz yıl gerisindeyiz" sözünün boşa söylenmediğini gösteren videodur. peki avrupa derken tüm avrupa'nın mı gerisindeyiz emmi? dediğinizi duyar gibiyim. tabi ki hayır; almanya'dan aşağıya doğru geldikçe zaten avrupa ülkelerinde de bozulmalar görüyorsunuz, ama almanya...alman sevici olarak suçlayabilirsiniz ama adamlar iyi be kardeşim. şu trafikte korna çalmama, ya da karşındakine saygı duyma durumunun bile ülkemizde oturması 64748448097 yıl. inanmazsan bekle gör.

adamlar bekliyor ya, bıkmadan usanmadan bekliyor; arabayı park edemeyeni bekliyor, yaya geçidinde yayayı görür görmez duruyor, hatta bazen yaya geçidine doğru ilerlerken ağırdan alıyorsunuz kendinizi, adam geçsin diye. senin geleceğini hesap edip duruyor ya adam. aşağılık refleksiyle yanımdakilerin kolumdan tutup, "araba geliyor" diye uyardığım da çok oldu en başlarda. insan türkiye'ye döneceğini bildiğinden , "iyiye alışmayayım türkiye'de anamı bellerler yaya geçitinden geçerken" diyor.

sonra da ' eyyy almanya'

iyiyi alacaksın aga. iyi gördün mü al. yapış hemen.

a: buyurun azizim.
b: ne münasebet azizim siz buyurun.
a: o zaman c azizim buyursun.
c: aaa olur mu hiç azizim, siz dururken ben buyurabilir miyim?
a: o zaman hepimiz sırayla geçelim.

geçtiler...

bir de hatıra olsun

hamburg'da bir sabah yürüyorum. bir baktım iki tane polis arabası bir taraftan, iki tane polis arabası da öbür taraftan yolu tutmuşlar. n'oluyo lan dedim, vukuat var herhalde. baktım ki bir araba diğerine hafifçe çarpmış ama ikisi de yol üzerinde kaldıkları için pek aksiyon göremeyen alman polisi kendine aksiyon yaratmış.

gerçi olayın 500 metre ilerisindeki kavşakta (dammtor) bir-kaç ay sonra ölümlü bir kaza oldu. o olaydan bir-kaç ay sonra da yine aynı kavşakta benim gözümün önünde bir araba diğer bir arabanın çarpması üzerine tam takla atıp oturdu; neyse ki içindekilere birşey olmadı.
bir yıl boyunca duyduğum korna sayısı bizim bir öğleden önce ankara'sını geçmemiştir. yukarıda bahsettiğim olaylarda da hiç bir kavga vs. olmadı tabi...

hani şu insana huzur veren, rahatlatıcı videolar olur ya; onları anımsatıyor. (fona chill out, new age koyulsa hiç sırıtmaz)

peki türkiyem bu hale gelir mi? gelirse ne zaman? yalnızca ütopik bir düş mü bunu düşünmek bile?