Almanya'daki İlginç Sigorta Çeşitleri

Türkiye'de bilinmeyen ya da yaygın olmayan pek çok sigorta çeşidi, Almanya'da mevcut.
Almanya'daki İlginç Sigorta Çeşitleri
iStock

sorumluluk sigortası (haftpflichtversicherung)

başkasının mallarına zarar verirseniz, gittiğiniz evde poponuzla arkadaşınızın televizyonunu devirirseniz, yere düşürdüğünüz sigara kiraladığınız evi yakarsa, böyle akla hayale gelmeyecek işler çevirip, çevrenizdeki insanları maddi zarara uğratırsanız, bu sigorta sayesinde ömür boyu sigarayla yaktığınız evin borçlarını ödemekten kurtulabilirsiniz.

maluliyet sigortası (berufsunfähigkeitsversicherung)

olur da iş göremez duruma düşerseniz -buna psikolojik sorunlar da dahil- devletin vereceği üç kuruşa kalmayıp, daha çok para alayım öyle bir durumda diyerek böyle bir sigorta yaptırabilirsiniz.

hukuki koruma sigortası (rechtsschutzversicherung)

komşunuz kıl bir adamsa, gürültü yapıyorsun diye sizi mahkemeye verdiyse, ev sahibi almanya'dan oğlu geldi diye sizi olmadık zamanda evden çıkarıyorsa bu sigorta sayesinde bir avukat tutup cebinizden beş kuruş çıkmadan, o terbiyesizlere mahkemede günlerini gösterebilirsiniz.

seyahat aksaklıkları sigortası (reiserücktrittsversicherung)

hawaii'de bu yaz için süper iki haftalık her şey dahil tatil buldunuz, hemen aldınız ama bu ucuz fiyattan dolayı tarihleri değiştirme şansınız yok diyor sözleşmede. bu sigortanız yoksa ve o tatil zamanı geldiğinde fena halde hasta olup tatile gidemezseniz, paracıklar uçup gider söylemedi demeyin.

bakım sigortası (pflegeversicherung)

ilerde yaşlanınca popomu kim silecek, bu çocuklar da hayırsız, ölüyorum desem bir bardak su vermez diyorsanız, bu sigorta sizin için biçilmiş kaftan.

Koca Cümleyi Tek Kelimeye Sığdıran Almancadan 15 Muhteşem Kelime