"Alo" Sözcüğü Graham Bell'in Sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo'nun İsminden mi Geliyor?

Teyit.org ekibi, yılların internet efsanelerinden birine daha son noktayı koymuş.
"Alo" Sözcüğü Graham Bell'in Sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo'nun İsminden mi Geliyor?

allessandra lolita oswaldo, graham bell’in sevgilisinin ismi olduğu söylenerek baş harflerinden “alo” sözcüğünün oluştuğu iddia edilen, yıllar boyunca şehir efsanesi haline gelmiş gerçekte hiçbir zaman yaşamamış kurgu karakterin adı.

öyküye göre, graham bell telefonu ilk bulduğunda cihazı denemek için ilk bağlantıyı sevgilisinin evine yapar ve genç kadın, bell onu her aradığında telefona “allessandra lolita oswaldo?” diye cevap verir. zamanla bu isim kısalarak “allo”ya dönüşür. bir zaman sonra allessandra sevgilisinin bilime olan düşkünlüğünden bunalarak onu terk eder fakat adı gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelir. kimi anlatılarda ise bu genç kadın bell’in sevgilisi değil eşi olarak anılır. bu versiyonda bell telefonu işitme engelli eşini tedavi etmenin yöntemlerini ararken kazara bulmuş ve cihazı kullananların onu anmasını istemiştir.

allessandra lolita oswaldo olduğu iddia edilerek paylaşılan fotoğraflar ise graham bell’in eşi mabel gardiner hubbard-bell’e ait. 


hubbard-bell’in işitme engelli olduğu ve graham bell’in telefonu eşine işitme duyusunu geri kazandırma amacıyla icat ettiği söylentisinin bell ailesinde sesin yapısı ve kullanımı ile ilgili çalışmalar bir aile mirasında olduğundan ne derece gerçek olabileceğini söylemek zor.

yıllar boyunca pek çok mecrada yayılan iddia, daha önce yalvaç ural’ın 2012 yılında milliyet’te yayınlanan yazısında ve sunay akın’ın istanbul’da bir zürafa isimli kitabında yer almıştı. ancak her iki yazı, tarihi ve biyografik bir önemi olmayan kaynaklar yararlanılarak hazırlanmıştı.

“alo” sözcüğünün ingilizce içerikli internet sitelerinde bell’in sevgilisinin – veya eşinin – isminin margaret hello olduğu ve telefonu cevaplarken kullanarak türediği iddia edilse de haber ve bilgi doğrulama sitesi snopes.com’un bu iddiayı yalanladığı analize ulaşılabiliyor.

ilgili analize buradan ulaşılabilir.