Amatör Bir Mimarın El Atmasıyla Bitirilebilen Floransa Katedralinin 140 Yıllık İnşa Hikayesi

İtalya'da Floransa kentinde 1296-1436 arasında inşa edilmiş olan Floransa Katedrali (Duomo ya da Santa Maria del Fiore), başlangıçta birkaç mimarın başaramadığını heykeltraş ve kuyumcu Brunelleschi'nin başarmasıyla bildiğimiz halini almış.
Amatör Bir Mimarın El Atmasıyla Bitirilebilen Floransa Katedralinin 140 Yıllık İnşa Hikayesi
iStock

yapımına 1296 yılında başlanan katedralin ilk mimarı arnolfo di cambio’dur. 1334'de giotto, mimarlığı devralıp çan kulesinin inşaatına başlar. maalesef o da 3 yıl sonra vefat eder. 1357 yılından sonra mimarlar francesco talenti ve giovanni di lapo ghini olur ve 1412’de katedral açılır, açılmasına da bugün gördüğümüz yapıya asıl karakterini kazandırmış kubbe ortada yoktur. bu kubbe ki roma’daki panteon’dan sonra dünyadaki en büyük ve anıtsal yapıdır. floransa’nın siluetini değiştirmiş, rönensasın en önemli yapılarından biridir. hikaye de tam burada başlar.

filippo brunelleschi, kubbenin mimarı, aslında mimar dahi değildir o zamana kadar. heykeltraş ve kuyumcu olarak yetiştirilmiştir. adını ilk olarak 23 yaşında katılmış olduğu, şehir vaftizhanesinde bronz bir kapı yapımı için düzenlenen bir yarışmada duyurur. yarışmayı kazanamaz ancak tasarımı beğenilir. 1418'de floransa katedrali’nin kubbesinin yapımı için yarışma düzenlendiğinde ise projesi ile yarışmayı kazanır ve yardımcısı olarak da bronz kapı yarışmasını kazanan lorenzo ghiberti seçilmiştir. katedralin kubbesinin yapımına 1420 yılında başlanır.

Filippo Brunelleschi

içerisinde birçok yeniliği barındırmakta olan yapı gotik tarzda inşa edilmiştir. sadece kubbede 4 milyondan fazla kiremit bulunmakta ve kubbenin ağırlığının 40 bin tondan fazla olduğu tahmin edilmektedir. filippo brunelleschi, kubbenin yapımı için birçok kaldıraç ve alet icat etmiştir ki bunlar katedralin içerisinde sergilenmektedir. ketum bir insan olarak bilinen dahi, gerisinde binanın yapımı ile ilgili hiçbir eskiz veya not bırakmamıştır. şu an yapım ile ilgili edinilmiş birçok bilgi varsayımdan ibaret. floransa’da o dönemde pek az kişi için yaptırılan bir anıt mezar da katedralin hemen bitişiğinde bulunmaktadır. bu muazzam ibadethanenin yapımına ilişkin pek çok belgesel de mevcuttur.

How an Amateur Built the World's Biggest Dome (Bir amatör, dünyanın en büyük kubbesini nasıl inşa etti?)

25 mart 1436’da kubbe tamamlandığında papa dördüncü eugenius tarafından bir festival düzenlenir. çanlar 140 yıl sonra tamamlanan floransa katedrali için çalmaktadır. bugün floransa katedrali’nin yerden yüksekliği 90 metre olan kubbesinin iç tarafında freskler görülmektedir. bunların yapımına da 1572 yılında giorgio vasari ile başlanır, o ölünce de 1579’da federico zucaro ile tamamlanır. katedral santa maria del fiore'ye ithaf edildiği için bu isimle de anılmaktadır.

Kubbenin iç tarafı

gideceklere tavsiyeler: katedralin içerisine giriş için hemen her gün her saat kuyruk oluyor. giriş ücretsiz. ancak katedralin kubbesine çıkış ücretli ve kısıtlı sayıda ziyaretçi kabul edildiği için internet üzerinden rezervasyon yapmanız gerekiyor. kubbenin tepesindeki seyir alanına çıkmak için 463 adette dik merdiveni çıkmak gerekiyor. çıkmak en hızlı ve kondisyonlu insan için dahi 20 dakikadan az sürmüyor. ancak çıkana kadar bekleyin. saat başı çalan çan sesleri eşliğinde floransa’ya tepeden bakmak kadar heyecan verici pek az deneyim vardır dünyada.

https://www.museumflorence.com/

1500 Yıllık Mühendislik Harikası: Ayasofya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Medicilerin Halkın Arasına Karışmadan İki Saray Arasında Ulaşımını Sağlayan Vasari Koridoru