Amerika Birleşik Devletleri'nde Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret mevzusunun Türkiye kadar gündemde olmadığı Amerika'da asgari ücret kaç dolar?
Amerika Birleşik Devletleri'nde Asgari Ücret Ne Kadar?

amerika birleşik devletleri'nde federal asgari ücret 7.25 dolar/saat ancak federal asgari ücretin yanında eyaletlerin ve şehirlerin kendi asgari ücretleri de var. eyalet ve şehirlerin kendi belirlediği asgari ücretleri federal asgari ücretten daha az olamaz ama daha yüksek olabilir. mesela seattle şehrinde asgari ücret 15.75 ile 17.27 arasında değişiyor. amerika nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı kıyı eyaletlerinde genel olarak asgari ücret federal ücretin çok daha üzerindedir. bölge bölge bakınca asgari ücret california'da 14-15 dolar, massachusetts'te 14.25 dolar, new york'ta 13-15 dolar, portland'da 15 dolar diye gider. (diğer bölgelere şuradan bakabilirsiniz: dol.gov)


bunun haricinde, şirketlerin kendi belirlediği asgari ücretler de var. mesela abd'de 2.5 milyondan fazla kişiye iş veren mağaza zinciri walmart; geçen sene hangi eyalette ve şehirde olursa olsun, tüm çalışanlara saatlik en az 12+ dolar vereceğini açıkladı. target, costco, amazon ve starbucks da benzer uygulamalara (saatlik 13-15 dolar arasında) geçti. federal asgari ücretin düşük olmasının sebebi wyoming'de, dağ başında çalışan gariban esnafın çalışanlara vereceği ücretin altında ezilmemesi. büyük şirketler her türlü asgari ücretin çok üzerinde ödüyor zaten.


amerika'nın çalışan nüfusuna bakınca asgari ücret alanların oranı %3 bile etmiyor. cep harçlığını çıkartmaya çalışan liseli ve üniversiteli gençleri saymazsak asgari ücret alan yok denecek kadar azdır. burada, türkiye'deki gibi çalışan nüfusun yarısı asgari ücret almaz. zaten asgari ücret alınan birçok meslekte de alacağınız bahşişler sizi ihya edecektir. birazcık eli iş tutan vasıflı bir çalışansanız, musluk tamircisi bile olsanız saatlik 30 dolardan aşağı almanız çok zor. yıllardır amerika'da yaşamama rağmen 22 yaşından büyük olup da asgari ücret alan kimseye rastlamadım.