Amerika Birleşik Devletleri'nde Deveciliği Başlatan Adam: Hacı Ali

Hacı Ali ya da Amerikalıların tabiriyle Hi Jolly, 19. yüzyılda Amerika'da deveciliği başlatan kişi.
Amerika Birleşik Devletleri'nde Deveciliği Başlatan Adam: Hacı Ali

2 yıllık meksika savaşı sonrası düzenin tekrar sağlanması ve askeri malzemelerin rahatça taşınması için at ve katırların yetersiz kalması üzerine amerika birleşik devletleri, bu iş için en uygun hayvanın develer olduğunu belirler. develer, hörgüçlerindeki yağ sayesinde 50 santigrat derecede 8 gün boyunca aç ve susuz yaşayabilirler.

amerika birleşik devletleri'nin osmanlı büyükelçisi aracılığı ile padişah abdülmecid'e başvuru yapılır. abdülmecid'in onayı ve fazladan iki deve hediyesi ile amerika birleşik devletleri'ne dönecek amerikalılar, develerin kullanımı ve bakımı için adam aramaktadırlar.

1828 yılı civarında rum ve suriyeli anne-babadan dünyaya gelen deve çobanı philip tedro, genç yaşta islamiyete girmesi ve hacca gitmesinin ardından hacı ali ismini almıştır. develerin bakımı için adam arayan amerika birleşik devletleri kafilesi, istanbul'dan sonra izmir'e uğrayarak aralarında hacı ali'nin de olduğu 4 deveciyi de yanlarına alırlar. develer ile teksas limanına gelen bu ilk kafile, amerika birleşik devletleri'ndeki ilk deve birliğinin de temelini oluşturur.


amerikalıların telaffuzda zorlanması sonucu adı hi jolly'e dönüşen hacı ali, amerikan ordusunda oluşturulan deve birliklerinde uzun süre devecilik yaptı.fakat amerikan iç savaşı sonrası deve birliği dağıtılınca hacı ali işsiz kaldı. gertrudis serna adında meksikalı bir kızla evlenip iki çocuk sahibi oldu.sahip olduğu develerle taşımacılık sektöründe çalıştı, o bölgenin en meşhur devecisi oldu.

son yıllarını madencilik ve ara sıra da amerika birleşik devletleri hükümeti adına izcilik yaptığı arizona'da geçirmiş ve burada vefat etmiştir. adına arizona'da bir anıt mezar yaptırılmıştır. quartzsite şehrinin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan hacı ali anıtında şunlar yazılıdır:

"hi jolly'nin son kampı. takriben 1828'de suriye'de doğdu. 12 aralık 1902'de quartzsite'de öldü. 10 şubat 1856'da bu ülkeye geldi. deveci, denkçi ve kılavuz olarak 30 yıldan fazla birleşik devletler hükümeti'ne doğrulukla hizmet etti."


her yıl ocak ayında quartzsite'de hacı ali adına düzenlenen festivalde geçit töreni, deve yarışları ve konserler düzenlenmektedir.

Türk - Japon Dostluğunun Simgesi Haline Gelen Japon İş İnsanı: Torajiro Yamada

https://seyler.eksisozluk.com/turk-japon-dostlugunun-simgesi-haline-gelen-japon-is-insani-torajiro-yamada