Amerika Birleşik Devletleri'nin Günümüze Ulaşamayan Kayıp Eyaletleri

ABD, bildiğimiz 50 eyaletin yanında bir miktar kayıp eyalete de sahip bir ülke. Bunlardan bazıları bir zamanlar eyalet olarak ortaya çıkıp sonraları varlıklarını sürdürememiş, bazılarıysa bağımsız birer eyalet olarak planlanmış fakat bu planlar hayata geçirilememiş.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Günümüze Ulaşamayan Kayıp Eyaletleri


texlahoma eyelati

bir eyalet oluşturacaksın, teksas ve oklahoma eyaletlerinin karışımından oluşsun istiyorsun. texlahoma bunun için mükemmel ve uygun bir isim olarak duruyor gerçekten de. 1900'lerin başında bu iki eyaletin sakinleri, kendi eyalet yönetimlerinin kimi hizmetleri ihmal ettiğini düşünmüşler. bu hizmetlerin başında, yeni yeni icat edilmiş arabalar için daha iyi yolların yapılması geliyor. vatandaş olarak bu işe bir el atıp kendi eyaletlerini kurmaya heveslenmişler ama coşkuları kısa sürmüş. (mentalfloss.com)


absaroka eyaleti

1930'ların sonlarında wyoming'den bir sokak komiseri olan ar swickard tarafından yeni bir eyalet kurma planı yapılmış. bu yeni eyalet, montana'nın güneydoğu ilçelerini, wyoming'in kuzey ilçelerini kapsıyormuş ve doğuya doğru güney dakota'nın kara tepeleri'ne kadar uzanıyormuş. eyaleti kurma planı o kadar ileri gitmiş ki 1939'da miss absaroka güzellik kraliçesini bile seçmişler. norveç kralını resmi ziyaretçi olarak bile ağırlamışlar. fakat ikinci dünya savaşı'nın oluşturduğu dikkat dağınıklığı nedeniyle, kongre'ye bir teklifte bulunacak kadar ileri gidememişler. bu sayede wyoming, montana ve güney dakota'nın bu bölgeleri yerli yerinde kalmış. (abs.pca.org)

deseret eyaleti

deseret, hiç olmamışlar dünyasında eşsiz bir yere sahip bir kayıp hayalet eyalet. mormon'ların kuzey amerika'da bir teokrasi yaratmaya yönelik tek girişimini temsil ediyor ve başarısız olmasına rağmen, spekülatif maksatlı kurgu tekrar tekrar devam ediyor. 1849'da mormon son zaman azizleri kilisesi tarafından önerilen dev bir eyalet olan deseret, günümüzün utah, arizona, california, idaho, nevada, new mexico, oregon ve wyoming'in bölümlerini içeriyormuş. neyse ki 1850'de utah bölgesi'nin yaratılması, olası bir mormon eyaleti hayallerine son vermiş. (amazingstories.com)


long island eyaleti

bizde olsa uzun ada diyeceğiz. long island olunca ismi kulağa daha karizmatik geliyor. buranın eyalet olması fikri 1896'da the new york times'ın olasılık hakkında bir makale yazmasıyla başlamış. halâ yüksek sesle tartışılıyor. eyalet olma fikri adada yoğun destek bulmuş olsa da, new york eyaletinin geri kalanının adanın gitmesine izin vermesi pek olası değil gibi duruyor. (nuclearvacuum.fandom.com)


jefferson eyaleti

1941'den beri varlığı konuşulan, ilan edilmesine ramak kalmış, jefferson bölgesinde yaşayanların hâla ısrarla kurulmasını dile getirdikleri hayalet jefferson eyaleti kuzey kaliforniya ve güney oregon'un kırsal bölgelerinde kurulmak istenmiş. bağımsızlık bildirgesi'nin ünlü yazarı ve amerika birleşik devletleri'nin 3. başkanı thomas jefferson'un adıyla kurulmak istenen bu eyalet pearl harbor saldırısından sonra abd'nin ikinci dünya savaşına girmesiyle kurulamamış. fakat bu bir son olmamış. eyaleti yeniden kurmak için çabalar devam etmiş. şimdiye kadarki en ciddi harekete 2013'te kalkışılmış. kuzey kaliforniya'daki 11 yerleşim bölgesi kaliforniya eyalet yasama meclisine ayrılma ve jefferson eyaletini kurma niyet beyanlarını göndermiş. bir zamanlar bir vali bile seçmişler, kendi bayrağına ve mührüne bile sahipler. (ancestralfindings.com)


kayıp dakota eyaleti

bugün herkes amerika birleşik devletleri'nin kuzey ve güney olmak üzere iki dakota'ya sahip olduğunu biliyor. ancak 1800'lerin ortalarında birkaç yıl boyunca başka bir tane daha varmış. dakota bir zamanlar yekpare bir bölgeyken, insanlar bu devasa alanın eyaletlere bölünmesi konusunda hemfikir olmuşlar. önce montana, sonra idaho, sonra da wyoming ortaya çıkmış. tüm bu kesme biçme doğrama işlemi bittiğinde montana, idaho ve wyoming'in kesiştiği noktada bir alan hiçbirisine bağlı olmadan kıçı açıkta, yalnız başına kalmış. geçen sürede bu yalnız bölge bir eyalet olamamış ve bugünlerde buralar yellowstone ekosisteminin bir parçası olarak bufaloların gezindiği ıssız bir alan olarak kalmış bir şekilde kayıpları oynamaya devam ediyor. (loststates channel-youtube)

transilvanya eyaleti

transilvanya, doğu avrupa'da drakula'nın yaşadığı söylenen bir yerin adı. ama burada kastettiğimiz bölge kentucky'yi kapsıyor. 1775'de transilvanyalı yerleşimciler bu bölgede bir tür hükümet kurmuşlar ve continental congress'e bağımsız bir eyalet olmak istediklerini bildiren bir temsilci göndermişler. continental congress yeterli zamanda transilvanya eyaletini tanıyamayınca fikir suya düşmüş, çünkü başka bir grup elini çabuk tutarak kentucky'yi kurmuş. (lost states: true stories of texlahoma, transylvania, and other states that never made it)


güney florida eyaleti

2008'de, kuzey lauderdale'de bir komisyon üyeleri, vergiler söz konusu olduğunda florida'nın güneyinin haklarının yendiğine karar vermişler. adil muamele görmediklerini iddia etmişler ve florida eyaletini ikiye bölmeyi önermişler. bu bölünme olsaydı güney florida disney world'ü alamazken, miami ve keys'i elinde tutabilecekti. bölünme devam etseydi komedi kim nereyi alacak tartışması ile izleyenlere eğlenceli vakitler yaşatabilirdi. nusret lokantası da vergisini güney florida'ya vermek zorunda kalacaktı. neyse ki şimdilik halâ kısık sesle tartışılsa da oluru görünen bir bölünme yok gibi. (www.jacksonville.com)

franklin eyaleti

franklin eyaleti 23 ağustos 1784'de kuzey carolina'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş. 1789'da yeniden kuzey carolina'ya geri dönmüş. (www.ncdcr.gov)

güney california eyaleti

2011 yılında riverside county denetim kurulu'ndan cumhuriyetçi jeff stone, ekonomiyi ve yerel hizmetleri artırmak amacıyla, kaliforniya'nın güney ilçelerinden oluşacak yeni bir eyalet önermiş. ancak california valisi jerry brown, öneriyi “herkesin zamanının son derece gülünç bir israfı” olarak nitelendirmiş.

fikre göre önerilen 51. eyalet, nüfus bakımından illinois, ohio ve pennsylvania'dan daha kalabalık olan beşinci en büyük eyalet olacaktı. günümüzde bu eyaleti oluşturma çabaas içinde olan siyasiler gayretlerini ve lobilerini sürdürmekle meşgul. (latimesblogs.latimes.com)