Amerika'da Binlerce Yıl Boyunca Ekin Yetiştirilmesini Sağlayan Tarım Yöntemi: 3 Kız Kardeş

Three Sisters of Farming nedir? Amerikan yerlilerinin binlerce yıl boyunca mısır, fasulye ve kış kabağı yetiştirmesini sağlayan çiftçilik yöntemini inceliyoruz.
Amerika'da Binlerce Yıl Boyunca Ekin Yetiştirilmesini Sağlayan Tarım Yöntemi: 3 Kız Kardeş

three sisters of farming, 5000 - 6000 yıl öncesinin orta ve güney-batı amerikasının verimli arazilerinde uygulanan bir tarım tekniğidir. avrupalı göçmenlerin kıtaya gelmesinden bin yıllar önce amerikanın yerli halkları yani başka bir değişle kızılderililer tarafından geliştirilmiş ve kanada'ya doğru bile uygulama örneklerine rastlanmıştır.

teknikteki üç kız kardeş mısır (maize), fasulye ve kış kabağıdır (squash). bu üç bitkinin birbiriyle kurduğu simbiyotik ilişkiden yararlanılır.


- mısır koçanları, fasulyelerin üzerinde tırmanarak büyüyebileceği 'çit' görevi görür,

- fasulye havadaki azotu bağlayıp toprağı azot açısından diğer bitkiler için zenginleştirirken, sert rüzgarlara karşı mısır koçanını sararak sağlam durmasını sağlar,

- kış kabağı büyük yaprakları sayesinde toprağı nemli tutarken yabani ot büyümesini de engeller. ayrıca tümsek oluşturacak şekilde dikilirse rakun gibi zararlıları da engeller.

toprağın verimsiz olduğu yerlerde balık kalıntıları veya sebze çöpleri toprağa gömülerek gübreleme çalışması yapılabilir. bu ekim şekli toprağı besiyer madde açısından zenginleştirirken, toprak erozyonunu önler. monokültürel ekim ile karşılaştırıldığından bu polikültürel ekim aynı miktar kaloriye karşın daha fazla protein içerir. üç kızkardeş birlikte tüketildiğinde 9 esansiyel aminoasitlerin hepsini karşılar. bu tarım tekniğinin uygulandığı yerlerde verim yüksek olduğundan insan nüfusu kuzey amerikanın diğer bölgelerine göre çok daha fazladır.

kaynak