Amerika'da Emekliye Ayrılmış Uçakların Depolandığı Dev Uçak Mezarlığı

Arizona, Tucson'daki Davis-Monthan hava üssü, son derece ilginç bir yer havacılık dünyası için.
Amerika'da Emekliye Ayrılmış Uçakların Depolandığı Dev Uçak Mezarlığı
iStock

arizona, tucson'da bulunan davis-monthan hava üssü; emekliye ayrılmış ya da servis ömrünü tamamlamış olan hava araçlarının, parçalanarak geri dönüşüme kazandırıldığı ve herhangi bir nedenle emekliye ayrılmış bir uçağa tekrar ihtiyaç duyulması halinde yeniden kullanılabilmesi için depolandırıldıkları bir yer.

bu işlemin kısaltmaları:
309 amarg (aerospace maintenance and regeneration group)
sardip (stricken aircraft reclamation and disposal program)


motorlar, silah aksamı, elektrik, elektronik ve gözlem aygıtları sürekli geri dönüştürülür ve böylece hava kuvvetleri bütçesine katkıda bulunulur. isteyen ülkelere bu hurda uçakların satışı yapılabilir.


sivil vatandaşların girmesi yasak olan bu yeri başka bir açıdan ele alacak olursak; bir amerikan vatandaşının yeni arabasının kaportası ya da içtiği bira, kola vb. içeceklerin metal kutusunun, gökyüzünde bir zamanlar sesten hızlı uçan bir uçağın parçasından yapılmış olma durumuna hizmet eden yerdir.


havacılık tarihine damgasını vurmuş jetlerin hurdaya ayrılması, parçalanması ve ayrıştırılması son derece üzücü bir hadisedir. yıllarca bu devasa uçakların bakım onarım hizmetini yürütmüş olan personelin şimdi aynı uçakları söküp parçalamsı zor bir durumdur.
zira, ister parçalanarak hurdaya ayrılsın ister bir müzeye kaldırılsın bu uçakların bakım ekibi veda etmekte zorlanmaktadır.

Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?

Neden Savaş Uçaklarında Olduğu Gibi Yolcu Uçaklarında Fırlatma Koltuğu Yok?