Amerika'da Kredi Geçmişi Olmayanlara Kredi İmkanı Veren Sistem: Secured Credit Card

Kredi puanı için yeterli bir geçmişi olmayan kişiler "secured credit card" sayesinde taksitle araba, ev hayalini rahatça gerçeğe dönüştürebiliyor.
Amerika'da Kredi Geçmişi Olmayanlara Kredi İmkanı Veren Sistem: Secured Credit Card
iStock

abd'de, taksitle araba mı almak istiyorsunuz, taksitle ev mi almak istiyorsunuz - o zaman sizin kredi puanınız sorgulanacaktır.

neden? kredi puanı nedir?

şu nedenle - satıcı size nasıl güvenecek? her ay sizinle mi uğraşacak? uğraşmak istemiyor. güvenliliğinizi sorguluyor. geçmişte, taksitlerinize ödemelerinize sadık mıymışsınız bunu bilmek istiyor.

ödemelerini vakti vaktinde yapmayan, sorumsuz birisiyseniz, sizinle uğraşmak istemiyor.

dolayısıyla hayatınız boyunca yaptığınız bütün taksitli ödemeler, faturalar - sizin güvenilirliğiniz konusunda bir profil oluşturuyor.

ve bu profile göre bankalar size borç verilir mi, verilmez mi ona bakıyor. kredi kartını buna göre alabiliyorsunuz veya alamıyorsunuz. nitekim taksitle ev, taksitle araba - buna göre alabiliyorsunuz ya da size taksitle ev veya araba satacak kişi bulmakta zorluk çekiyorsunuz.

peki ya kredi geçmişiniz sıfırsa? 

yani daha önce hiç bu tür işlemlerde bulunmamışsanız, banka size neye göre güvenecek veya güvenemeyecek?

bunun için bankaya gidiyorsunuz ve secured card istediğinizi söylüyorsunuz.

banka, eyvallah diyor. limitinizi kendiniz belirliyorsunuz: $500, $1000, $5000 - daha az, daha fazla - kafanıza göre.

ondan sonra çıkarıp o parayı takdim ediyorsunuz.

bir nevi kendi kendinize borç veriyorsunuz ve bunu bankanın şahitliğinde yapıyorsunuz.

diyorsunuz ki,

"sayın banka,

bakınız ben güvenilir bi insanım. borcumu vakti vaktinde öderim. bir gün bile geciktirmem!

tabii siz bunu nerden bileceksiniz? bilemezsiniz, haklısınız. onun için sizin huzurunuzda bu secured hesabı açıyorum. ve oraya şu miktarda parayı kendi cebimden çıkarıp koyuyorum. ve size göstermek istediğim şey şu: eğer bu parayı siz bana borç vermiş olsaydınız, işte ben bu borcuma böyle sadık olurdum ve bunu her ay vakti vaktinde öderdim.

işte önümüzdeki 6 ay, 1 yıl veya 2 yıl boyunca ben bu secured hesabımdaki paradan harcamalar yapacağım ancak sanki bu parayı siz bana borç vermişsiniz ve her ay geri ödemem gerekiyormuş gibi davranıp, her ay bu hesabıma geri ödeme yapacağım."

1000$'lık secured hesap açtırdınız diyelim. yani hesaba kendi cebinizden 1000$ koydunuz

ancak bu hesaba kredi kartıymış gibi davranmak zorundasınız. çünkü amacınız ilerde kredi kartına ihtiyaç duyarsanız zorluk yaşamamak.

secured hesabınızdan her ay miktarın 1/3'ini geçmeyecek kadar harcama yapmanız gerekir. örneğin $1000'lık hesaptan, her ay en fazla $300 civarı harcama yapın. 1/3'in üzerinde yapacağınız harcamalar profilinizde hoş görüntü bırakmaz!

neticede bu para sizin değilmiş gibi davranmanız gerek. dolayısıyla sizin olmayan para ile ne kadar az harcama yaparsanız o kadar güzel bir insansınız bankaların gözünde.

ve her ay hesap günü ödemenizi tam yapın! geciktirmeyin!

mesela normal debit card'ınız varsa otomatik ödeme yapın. her ay direk hesabınızdan ödeme yapılsın, gözünüz arkada kalmasın.

işte bütün bunları 6 ay, 1 yıl, 2 yıl yaptıktan sonra banka da artık sizin güvenilir bir insan olduğunuza inanıyor.

ondan sonra banka paranızı size geri ödüyor ve size gerçek bir kredi kartı öneriyor. başta secured card'ınıza koyduğunuz $1000'ı geri alıyorsunuz, üstüne bir de banka size kredi kartı veriyor.

tabii yıllık bi ücreti var bunun da ama $25 gibi cüzi miktarlar. ayda $2 yapar, bir şey değil yani.

İnanmakta Güçlük Çekeceğiniz Bütün Aşamalarıyla: Amerika'da Kredi Kartı Borç Sistemi