Amerika'da Kreşlerde Çocukların 'Yapamıyorum' Demesi Yasak

Amerikalılar 'yapamıyorum' konusunda oldukça hassas. Öyle ki daha çocukluktan bunu aşılıyorlar. Sözlük yazarı "conansredhair" aydınlatıyor.
Amerika'da Kreşlerde Çocukların 'Yapamıyorum' Demesi Yasak
iStock.com

abd' de kreş çağındaki çocuklara bir görev verildiğinde veya çocuğun yeteneklerini aşan işler verildiğinde, çocukların ' yapamıyorum' demesine izin verilmemesi.

iş buradan sonra gerçekten çok ilginçleşiyor. çünkü ingilizce ' yapamıyorum' , hepimizin bildiği gibi 'i can't  demek. oysaki 'amerikalı' anlamına gelen 'american' sözcüğünün son dört harfine bakarsak -i can- yapabilirim yazdığını görüyoruz.

bu nedenle isminde bile bu inancı taşıyan bir millete mensup kişilerin yenilgiyi kabul etmek gibi bir lüksü yok. ve bu çok küçük yaşlardan itibaren çocuklara aşılanıyor. böyle yetişen bir toplumun dünyadaki en önemli politik ve ekonomik güç olması şaşırtmıyor doğrusu. biz hala çocuklarımıza ' hadi pipini amcalara göster' diyelim.

edit: bu konudan american dad'in ilk sezonunun on beşinci bölümünde de bahsedilmişti zaten. 3:35'den itibaren stan' nin ilgili diyaloğu görebilirsiniz. hatırlatma için paganpoetry' ye çok teşekkürler.

buyrun