Amerika'da Polis, FBI ve DEA Dışında Kalan Kolluk Kuvvetleri: State Trooper

ABD'nin Polis, FBI ve DEA gibi çeşitli kuvvetlerin dışında kalan enteresan bir kolluk kuvveti daha var, state trooper. Kendilerini genellikle Amerikan filmlerinde baş karakterin arabasını otoyolda dururken görmüş olabilirsiniz. İnceliyoruz.
Amerika'da Polis, FBI ve DEA Dışında Kalan Kolluk Kuvvetleri: State Trooper

state trooper: amerika'daki eyalet çapında yetkili bir polis kuvveti

state patrol, state police, state trooper diye isimleri olan ve amerika birleşik devletlerinin belirli eyaletlerinde görev yapan ve metropolitan, county gibi belediyeye bağlı polis departmanlarının üzerinde yetki ve görev tanımına sahip ve genelde şehir dışlarında görev gücünü kullanan bir law enforcement agency yani kolluk kuvveti birimidir.


state police yapısı gereği eyaletin tamamında yetki sahibi olmakla beraber, genel olarak belediyeye bağlı polis birimlerinin bölgelerine girmeyi tercih etmezler çünkü girdikleri zaman hem bölge polisinin rolünü üstlenmiş hem de ekstra kendi kendilerine iş yüklemiş olurlar.


bu birimlere genelde otobanlarda rastlarız ve bu arkadaşların "bayım sizi neden durdurduğumu biliyor musunuz" sözünü ezberlersiniz. uzun lafın kısası şu anda günümüz amerikasında gelişen teknoloji ve polislerin askerileşmesinin artması sebebiyle state police kavramı biraz yavan kalıyor ve çoğu eyalet yavaş yavaş state police sistemini kaldırmayı düşünüyor. (ekstra bütçe ve maliyet sebebiyle ve genelde bu arkadaşlar donut yiyor sadece.) ayrıca günümüzde fbi, dea, pia gibi federal law enforcement grupları state policelere iş bırakmıyor.

başlıca otobanlara takılmak üzere genellikle şehirlerarası yollarda pompalı tüfeğiyle yüreklere korku salarak kol gezen eyalet polisi, şehir içinde de görülebilir. allah affeder state trooper affetmez gibisinden bir namı vardır. görüldüğünde tüm trafik kurallarına uymak, kenara çekerse efendi efendi konuşmak gerekir.