Amerika'daki Öğrencilerin Vazgeçilmezi Olan Konsantrasyon Hapı: Adderall

Türkiye'de satılması ve kullanılması yasak olan ancak ABD'deki öğrencilerin sınav zamanlarının vazgeçilmezi olan enteresan bir konsantrasyon hapı Adderall.
Amerika'daki Öğrencilerin Vazgeçilmezi Olan Konsantrasyon Hapı: Adderall

ders çalışma, konsantrasyon sağlama ve zinde kalma anlamında, alanında kullanılan en iyi ilaçlardan biri adderall.

amfetamin etken maddeli olan bu ilaca, ritalin ve concerta'nın yetmediği durumlarda geçiş yapılır. zaten amfetamin, yetişkinlere yönelik bir psikostimülanttır ve daha etkilidir. 5 mg'lık bir adderall, 54 mg'lık bir concerta'dan daha fazla iş görür. sadece konsantrasyon gerektiren çalışmalarda kullanıldığında yan etkisi yok gibi. abd, kanada, japonya gibi ülkelerde devlet kontrolünde satışı yapılırken bizde neden yok halâ anlamış değilim. edebiyle adabıyla kullanıldıktan sonra zaten ilaçtan bir yan etki beklemiyoruz.


özellikle amerika'da tıp, hukuk ve birkaç mühendislik bölümlerinde okuyan; sürekli olarak yoğun çalışma ve yüksek konsantrasyon gerektiren bölümlerde kullanılması neredeyse zorunlu hale gelmiş ilaçtır.

tabii sürekli "doğru kullananlar" üzerinden gitmek de yanlış olur. verdiği aşırı öforiden dolayı kötüye kullanımı yaygındır. alkolle beraber abd kampüslerinde abuse edilir, ya konsantrasyon eksikliği çeken öğrenciler tarafından kullanılır ya da alkolle daha da kafa bulmak isteyen tez canlı "hastalar" tarafından. doktorlar bu ikisi arasındaki ayrımı en doğru şekilde yaparsa, smart druglar (akıllı ilaçlar) gerçekten hak ettikleri konumda olurlar.

not: ben kullanmadım ve ne yazık ki türkiye'de de yok.

konuştuğum bütün yabancı arkadaşlarım -özellikle kanada ve abd- tez zamanlarında şeker gibi kullanmışlar adderall'i.

kötü yanlarından bir tanesi; eğer yanlış şeye odaklanırsanız geri dönüşü yok, yandınız.

bunu aldığınız vakit uğraştığınız şeye öyle bir odaklanırsınız ki okuduğunuz, çalıştığınız şeyler kelime kelime beyninize kazınır. beynin gücünü had safhaya çıkarır. 

sürekli kullanım durumunda bağımlı olup bu ilaçsız tuvalete bile gidemezsiniz. bu yüzden kullanımı oldukça sakıncalıdır. tavsiye etmiyoruz.

Adderall hakkında Netflix tarafından hazırlanan "Take Your Pills" adlı bir belgesel de bulunuyor.

Tıp Tarihinin En Kara Lekelerinden Biri Olan Katil İlaç: Thalidomide