Amerikan Halkının Çocuklara Duyduğu Güveni Yok Eden Cinayet: Leopold ve Loeb Vakası

Alfred Hitchcock'un Rope adıyla filmleştirdiği ünlü cinayet.
Amerikan Halkının Çocuklara Duyduğu Güveni Yok Eden Cinayet: Leopold ve Loeb Vakası


nathan f leopold junior ile richard loeb isimli iki arkadaş loeb'in uzaktan akrabası olan 14 yaşındaki boby franks'i, daha önceden çaldıkları bir arabanın arkasında öldürerek, daha sonra da cesedini tuz ruhuyla yok etmeye çalıştılar. ama ceset çabuk bulundu. leopold'ün olay yerinde bulunan gözlüğü, ve daha önceden çalarak kullandıkları daktilo onları ele verdi ve on gün içinde tutuklandılar. mahkemede delilik savunması yapılmadı, suçlarını itiraf ettiler, bu nedenle jüri karşısına çıkmadılar ve ölüm cezasından kurtuldular.


cinayeti işlediklerinde leopold 19, loeb ise 18 yaşındaydı, dönemin yasalarına göre 23 yaşında reşit olunuyordu. bu olay amerika'da toplumsal travma yarattı, çünkü gençler "amerikan halkının çocuklarına duyduğu güveni yok etmişlerdi". ülkenin en iyi ailelerinden gelen, son derece iyi eğitim almış ve yüksek lisans yapan parlak iki genç cinayet işlemeye karar vermiş, bunu yapmış ve en ufak bir pişmanlık belirtisi göstermemişlerdi. 


amerikan halkı cinayetin gaddarlığına inanamıyor, aklı bu cinayeti almıyordu (tabi, daha seri katillerle tanışmalarına vakit var, o dönemdeki tek tük seri katiller ise zaten deli diyerek göz ardı ediliyor, buradaysa sorun daha büyük, katiller toplumun en saygın kesiminin içindeki parlak çocuklar, bayağı korkmuş olmaları normal). görüşlerini nietzsche'ye dayandırmaları, ne yaptıklarını bilerek ve isteyerek cinayet işlemeleri ve bunun duygulardan kaynaklanmayışı ve aralarındaki eşcinselliğe yönelik imalar deli diyerek geçilmelerini zorlaştırıyordu halkın gözünde, resmen şeytan olarak görülüyorlardı.


olay, bir çok farklı tiyatro oyununa, sinema filmine uyarlandı. tez olarak çalışıldı. suçun ve suçluyla toplum ilişkisini tartışan metinlerde referans maddesi oldu.

peki leopold ve loeb'e ne oldu?

loeb 1936'da cezaevinde 56 yerinden bıçaklandı. leopold ise zaten içeriye girmeden önce 8 yabancı dil biliyordu, salıverildiğinde bu sayı 27 veya 28'e çıkmıştı. serbest bırakılış tarihi 1958, yani olaydan 34 yıl sonra, cezasını tamamlamasına daha yüzyıldan fazla zaman varken. kötü ününden kaçabilmek için porto rico'ya yerleşti, ve kuşlar üzerine çalışmalarına devam ederek kitaplar yayınladı, ve dünyaca ünlü bir kuş bilimci oldu. 1971'de kalpten öldü.


(bkz: rope)

gabriela ann eakin, cinayet bir sanattır - cinayet ve diğer ufak tefek işler, 206-16