Amerika'nın Avrupalılar Tarafından Keşfi, Küçük Buzul Çağını Tetiklemiş Olabilir mi?

Küresel iklim, endüstriyel devrimden çok daha önce insan etkisiyle değişmeye başlamış olabilir.
Amerika'nın Avrupalılar Tarafından Keşfi, Küçük Buzul Çağını Tetiklemiş Olabilir mi?

15. yüzyıl sona ererken kuzey ve güney amerika'da geçimlerini geniş, verimli topraklarda tarım yaparak idame ettiren toplam 60 milyon civarında insan yaşıyordu. ancak bu tarihten sonra, avrupalı yerleşimcilerin gelmesiyle beraber kıtada hastalıklar, savaş, kölelik ve şiddet patlak verdi ki tüm bunlar nüfusun %90 oranında azalmasına sebep oldu. university college london bilimadamları nüfusun bu azalışının küresel iklim değişikliğine sebep olabileceğini düşünüyor.

quaternary science reviews'da yayınlanan makalede, 60 milyonluk kıta nüfusunun (toplam dünya nüfusunun %10'u olduğu tahmin ediliyor) 5-6 milyona düşmesi neticesinde bu insanların sürdüğü tarım alanlarının boş kaldığı, dolayısıyla tarım alanlarındaki bitkiler tarafından salınan karbondioksitten mahrum kalındığı ve atmosferdeki azalan karbondioksit miktarının havanın normalden daha fazla soğumasına sebep olduğu ifade ediliyor.

Thames Frost Fair, 1683–84 / Thomas Wyke

londra'da thames nehrinin bile defalarca donduğu, 17. yüzyılda pik yapan ve küçük buzul çağı olarak tabir edilen dönemde, tüm dünya'da ağır geçen kışlar, soğuk yazlar ve kıtlıklar yaşanmıştı. hatta avrupa'da seneler süren savaşların sebeplerinden birisi gıda kaynaklarında oluşan kıtlıktı.

https://www.bbc.com/news/magazine-25862141

amerika kıtasındaki ölümlere, amerika'da yaşayan insanların avrupalıların taşıdığı kızamık, influenza, çiçek hastalığı gibi virüslere bağışıklığının olmaması -ki o tarihlerde bu hastalıklar ölümcüldü- ve yapılan savaşlar sebep oldu. kıtanın keşfedilmesinden önce yaşayan insanlar 56 milyon hektarlık tarım alanını sürüyordu. yani bugünkü fransa toprakları kadar büyük bir alan bu. öldüklerinde boş kalan tarım alanları ve sonucunda ekilmeyen bitkiler dolayısıyla mahrum kalınan karbondioksitin havanın derişiminde 7-10 ppm'lik (parts per million) bir değişim yarattığı hesaplanıyor. kıyas yapmak açısından bugün 7 milyarlık dünya nüfusu (fosil yakıtlarından kaynaklı) yılda ancak 3 ppm'lik bir değişim yaratabiliyor, tabii ki tersi yönde yani karbon miktarını artırıcı...


sonuç olarak bilim adamları, insanoğlunun küresel iklimi endüstriyel devrimden daha önce, amerika'nın keşfiyle etkilemeye başladığını düşünüyor. kimilerine göre de, öldürülen milyonlarca amerikan yerlisinin üstümüze bulaşan kanı ve lanetidir küçük buzul çağı ve sonrasında olanlar...

kaynak: https://www.google.com/…tion-death-farming-collapse

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Amerika Kıtasını Kristof Kolomb'tan Önce Kim Keşfetmiş Olabilir?