Amerika'nın Büyük Buhran Döneminde Annesi Tarafından Satışa Çıkarılmış 4 Çocuğun Olaylarla Dolu Hayatları

1948 yılında Amerika'da Büyük Buhranın ardından bir annenin 4 çocuğunu satışa çıkardığı haberi yayılır. Olayı ve o 4 çocuğun ondan sonra yaşadıklarını Sözlük yazarı sundance kid paylaşıyor.

"satılık 4 çocuk" chicago, illinois 1948

1948 ağustos'unda amerika büyük buhran'ın yaralarını varoşlarda hala sarmakla meşgulken, gazete manşetlerine büyük bir utancın resmi yansır; "satılık 4 çocuk".

lucille chalifoux adındaki hamile bir kadın evinin önüne astığı ilan ile çocuklarını satışa çıkarmıştır. o kare çekildiğinde yüzünü kapatmaya çalışan anne lucille 24 yaşındaydı, 5. çocuğuna hamileydi ve kendinden 16 yaş büyük kocası ray aylardır işsizdi (çok geçmeden tüm çocukları ve karısını bırakıp kayıplara karışacaktı).


ilanın kapının önünde ne kadar durduğu tam olarak bilinmiyor. bilinenler ise ;

ortanca kız rae (resimde üst basamakta-sağda) 2 dolar karşılığında bir aileye satılıyor.


annesi lucille bu parayla kazı kazan benzeri bir talih oyununda şansını deniyor. lucille'in yeni sevgilisi çocukları istemediği için lucille üçe-beşe bakmadan çocukları hızlıca elinden çıkarmak istemiş.

bir diğer çocuk milton ise (alt basamakta-solda) çok ağladığı için rae'yi alan aile tarafından alınıyor.


bu iki çocuğu alan ailenin babası şiddet düşkünü bir adam. iki küçük çocuğu çalıştırıp geceleride kaçmamaları için ahıra bağlıyor. bu arada yıllar yavaş ve sancılı geçerken rae daha çocuk yaşta kaçırılıp tecavüze uğruyor ve hamile kalıyor. çocuğu elinden alınıp başka bir aileye verilen rae 17 yaşında evden kaçıyor. kendisi 21 yaşına bastığında onu 2 dolar karşılığı satan annesi ile lucille görüşüyor fakat bu pekte sevgi dolu bir kavuşma anı olmuyor.

milton ise gördüğü aşırı şiddetten dolayı devlet korumasına alınıyor ve ve yoğun şizofreni teşhisi ile akıl hastanesi yatırılıyor. 1967 yılında, 23 yaşındayken hastaneden ayrılıyor. 1970 yılında oda öz annesi ile görüşüyor ve şu cümleleri söylüyor; "my birth mother, she never did love me. she didn’t apologize for selling me. she hated me so much that she didn’t care.” yani milton'un annesi ile yıllar sonra ilk görüşmesi de rae’nin görüşmesi gibi pişmanlık ve şevkat dolu olmaktan çok uzak.

1998 yılında kanserden ölen büyük kız (resimde solda) lana hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor (kayıtları yangın esnasında yok olmuş).


sueellen (en altta sağda) 2013 yılında ölmeden önce gazetecilere hikayesini anlatıyor. ayrıca kardeşi rae ile kendisi 67 yaşındayken görüşüyor. annesi için düşünceleri sorulduğunda şöyle diyor; "she needs to be in hell burning".*

5. çocuk (anne karnındaki) david 1949 yılında doğuyor, çok geçmeden evlat ediniliyor ve 16 yıl boyunca yeni ailesi ile birlikte kalıyor. 16 yaşında evden kaçan david 20 yıl boyunca orduda kalıyor ve sonrasında kalan hayatını kamyon şöförü olarak geçiriyor.

kaynak: bir kaç amerikan gazete ve makalesi.