Ampulü Bildiğimiz Anlamıyla Keşfeden Kişinin Thomas Edison Olmadığı Gerçeği

İlkokulda bile yıllarca bu şekilde öğrendiğimiz bilginin efsanesini bozma zamanı geldi.
Ampulü Bildiğimiz Anlamıyla Keşfeden Kişinin Thomas Edison Olmadığı Gerçeği

ampulü ne thomas alva edison ne de joseph wilson swan bulmuştur... ilk başarılı denemeyi humphry davy yapmıştır.

Humphry Davy: İngiliz kimyager, fizikçi ve mucit.

ampulün icadı neredeyse bir asır süren bir süreçtir ve edison ile başlamamıştır. mucitler, edison henüz doğmadan önce bile elektrik ışığını mükemmelleştirmeye çalışmışlardır.

ilk yarı başarılı girişim, ingiliz kimyager humphry davy'nin iki kömür çubuğu arasında bir ışık yayı oluşturmak için ilkel bir pil kullandığı 1807'de yapıldı. davy'nin ışığı evde kullanılamayacak kadar parlaktır ancak sokak lambaları için ilk elektrikli seçenek olmuştur.

düzinelerce ampul tasarımı warren de la rue (platin filamanı çok pahalıdır), william staite (pilleri çok pahalıdır) ve joseph wilson swan (ışığı çok verimsizdir) gibi mucitler tarafından yapılmıştır.

 Joseph Wilson Swan: İngiliz fizikçi ve kimyager. 

daha sonra edison rakiplerinin bazı patentlerini satın almış ve hatalarından ders çıkarmıştır. ancak 1879'da icat ettiği ampul sadece çok kısa süreler için çalışmıştır.

 Joseph Wilson Swan ampulü.

peki neden tüm övgüyü edison alıyor?

1880'de edison, ampulünün filamanı için en doğru malzemeyi keşfetmiştir. bu malzeme, o güne kadar kadar test edilen diğer tüm malzemelerden daha uzun süre yanan karbonize bambu lifidir.


ampul bu filamanla bile mükemmel değildir ancak edison'un sahip olduğu repütasyon ve finansal destek, ampulü çalışan bir elektrik sisteminin parçası olarak görebilmesini sağlamıştır.

1882 yılında ilk kalıcı ticari merkezi güç sistemi aşağı manhattan'da faaliyete geçmiştir. elektrik ile aydınlatılmış oteller, tiyatrolar ve mağazalarla beraber edison'un da dünyanın en büyük mucidi olarak anılmasını sağlayan repütasyonu da artmıştır.

kaynak: britannica