Anadolu Efes'in Yıldızı Shane Larkin, Neden Devşirilerek Milli Takıma Alınmıyor?

Anadolu Efes'in yıldız oyun kurucusu Shane Larkin, son iki sezondur yakaladığı performansla bu soruyu sordurmaya devam ediyor. İşte olası senaryolar.
Anadolu Efes'in Yıldızı Shane Larkin, Neden Devşirilerek Milli Takıma Alınmıyor?
Fotoğraf: Anadolu Efes Spor Kulübü

Ufuk Sarıca ve Pınar Karşıyaka

shane larkin’in türk vatandaşlığına geçme olayında federasyonun tereddüt etmesi tamamen ufuk sarıca ve hidayet türkoğlu ilişkisi ile alakalı. şu an karşıyaka’nın, fenerbahçe de kötü giderken ligde az da olsa bir şansı var ve ufuk sarıca’nın bu şansı kullanabilmek için bu konuda isteksiz olduğunu düşünüyorum.

larkin’i milli takımda görmek isteyen kişiler (ki ben de onlardan biriyim), hidayet ile fenerbahçe ilişkisinin iyi olmadığını, hidayet görevdeyken fenerbahçe’ye devşirme konusunda bir ayrıcalık tanımadığını, bobby dixon’ın yine ufuk sarıca yönetimindeki karşıyaka’nın oyuncusuyken devşirildiğini görebilirler.

yani özet olarak, kişiler bu konuda bir sorumlu arıyorsa yanlış yöne bakıyorlar. bence sorumlu kişi milli takımı başarısız (bence milli takım bazında, lig bazında değil) ufuk sarıca’ya teslim eden ve milli takımın geleceği için önemli olabilecek bir oyuncunun seçimi konusunda, seçimi ufuk sarıca’ya bırakan hidayet türkoğlu’dur.

ekleme: bobby dixon’ın kontratı devam ederken fenerbahçe beko ile anlaşma imzalaması mümkün olmadığı gibi elemelerde prensipte anlaşma görüşmesi yapılsa, bunu etik olmadığı için ufuk sarıca’nın kendisinden duyardık diye düşünüyorum. kanıt olmadan bunun kesinmiş gibi konuşulması tartışmayı çözümsüz bir yere taşımaktan başka bir işe yaramaz. ayrıca eğer bobby fenerbahçe erkek basketbol takımı için devşirilse bu transferden sonra yapılırdı ve böylece fenerbahçe bobby’e türk statüsünün de yaratacağı avantaj nedeniyle o döneme göre yüksek olan kontratı vermesi gerekmezdi. çünkü bobby boy ve yaş dezavantajına sahipti. ama şunu eklemem gerekiyor ki karşıyaka basketbol takımı bobby dixon’ın türk statüsünde olmasından fayda sağlamadı. karşıyaka’da oynarken devşirildiğini belirtmemin nedeni; karşıyaka için devşirildiğini düşünmemden değil sadece sanki fenerbahçe’deyken devşirilmiş gibi bir yanılgı olmasından kaynaklı.

Scottie Wilbekin

shane larkin, wilbekin olayından sonra şanssız bir döneme denk geldi.

bence problem scottie wilbekin-maccabi tel aviv olayı. devşirme oyuncunun yurt dışına çıkması bekledikleri bir durum değildi. bu şekilde yararlı da olmayınca büyük olasılıkla yoğurdu üfleyerek yeme telaşındalar. efes'in larkin'e sözleşme önermesi belki sorunları çözebilir.

zira herhangi bir kıyaslamaya gerek yok. larkin, wilbekin&dixon ikilisiyle kıyaslanabilecek bir performans sergilemiyor, ciddi anlamda sınırları zorluyor.

Fotoğraf: Twitter@Maccabi Tel Aviv BC


Olası diğer senaryolar

federasyonun milli takıma almak istemediği apaçık ortada. ancak larkin o kadar harika bir sezon geçiriyor ki kimse kalkıp doğrudan almak istemiyoruz demiyor. topu birbirlerine atıp duruyorlar. peki neden almak istemiyorlar?

1) larkin'in milli takım için yeterli olmadığını düşünüyolar
- mümkün değil

2) larkin pozisyonunda ihtiyaç olmadığını düşünüyorlar
- yine mümkün değil, wilbekin larkin karşılaştırması yapanı taşa çevirir allah, ayrıca bire birde sayı bulabilen oyuncu demek modern basketbol demek yani elinde beş tane olsa altıncıyı istersin.

3) sarıca, karşıyaka ile şampiyonluk hedeflerken efesin türk kontenjanında rahatlamasını istemiyor veya buna benzer bir sebep
- çok ihtimal vermiyorum. efes bu kadro ve oyun kalitesiyle ligde herkesten net bir şekilde üstün. larkin'in türk kontenjanına geçmesine ihtiyaçları yok.

4) larkin seneye nba'e giderse milli takımı ciddiye almamaya başlar diye düşünüyor olabilirler.
- ihtimal dahilinde. belli ki wilbekin'in tbl dışına çıkması hoşlarına gitmemiş, bir ikincisini yaşamak istemiyorlar.

5) devşirme hakkını uzun pozisyonunda oynayan bir oyuncudan yana kullanmak istiyorlar
- kim o? ömer faruk'un milli takıma gelip gelmeyeceği belli olmadığı da hesaba katılırsa milli takımda uzun problemi çektiğimiz ve çekeceğimiz aşikar ama larkin'i almayıp almayı bekledikleri/planladıkları oyuncu kim?

6) larkin'in kaseti var.
- en olası senaryo bu.

Euroleague'in İlk Haftalarını Takip Edemeyenler İçin Bilgi Verici Bir Özet