Anadolu'da Pars Neslinin Neredeyse Yok Olmasının En Büyük Sorumlusu: Mantolu Hasan

Ülkemizde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Anadolu Parsı, bir dönem Mantolu Hasan adlı kişiden fazlasıyla çekmiş.
Anadolu'da Pars Neslinin Neredeyse Yok Olmasının En Büyük Sorumlusu: Mantolu Hasan


asıl adı hasan bele olan milaslı "ünlü"(!) pars avcısıdır mantolu hasan.

anadolu'da pars neslinin neredeyse yok olmasında mantolu hasan'ın sorumluluğu büyüktür. genellikle pozlarını av tüfeğiyle vermesine rağmen parsları zehirleyerek öldürdüğü inancı yaygındır.


1937 yılında yürürlüğe giren avcılık kanunun 2. maddesi ile pars ‘her vakit avlanabilen’ hayvanlar arasına alınmış ve yaşam alanları hızla yok olan anadolu parsi böylece devletin de resmi hedefi haline gelmiştir. av ve deniz dergisinin 1 ocak 1952 23. sayısında t.durak imzalı yazıda mantolu hasan'ın 30 yıl içinde bu yörede 15 pars avladığı kaydedilmiştir.

mantolu hasan olarak adlandırılan ve sırtına pelerin gibi attığı bir pars postu ile dolaşan bu şahıs ismet inönü tarafından çifte ile ödüllendirilmiştir.

soyu bir ihtimalle tükenmiş bu kediyi zevk için avladığını şurdan anlıyoruz: bu adam adana civarında ikamet etmesine rağmen toroslar'da katledilecek leopar kalmayınca yurdun başka bölgelerine de bu iş için gider olmuş. 

kendisini rahmetle anıyorum!

Anadolu Parsı'nın hikayesini detaylı olarak bu içerikten okuyabilirsiniz