Anadolu'nun Tuhaf Adetlerinden Biri: İlk Reglde Tokatlanmak

Başlığı okuyunca şaşırdığınızı tahmin ediyoruz ancak maalesef böyle bir olay gerçekten varmış. Yaşayan Ekşi Sözlük yazarlarından dinliyoruz.
Anadolu'nun Tuhaf Adetlerinden Biri: İlk Reglde Tokatlanmak

Öncelikle neden yapılıyor bu olay?

kadının kadına zulmünün ilk ve en acı basamağıdır bu. anne kız ilişkisinin bi anda iki kadın ilişkisine döndüğü ve döner dönmez de o "iki kadın gerginliği"nin başladığı an. kadını, utanma-kadınlığını (cinselliğini) saklama ve bastırma safhalarına götüren ilk domino taşlarından.

kadın olduğu için regl olan ve regl olduğu için tokat yiyen; yani kısaca kadın olduğu için tokat yiyen kadın, daha ilk anlarında kadınlığından da bedeninden de cinselliğinden de uzaklaşır.
hikayenin acı noktası, bunun ne anlama geldiğini, nasıl bir psikolojiye yol açacağını bilen ve yine de hareketi doğru bulan; ya da daha kötüsü, nelerini kaybettiğinin farkında dahi olmayan ve geleneği devam ettirmek için küçüklüğünde gördüğü muameleyi bi sonraki nesle aktaran kişinin de, bir kadın olmasıdır. hikayenin daha acı noktası, bu kadının, çoğunlukla kurbanın annesi olmasıdır.

"allahın belası ataerkil erkekler"e lanet edip durmanın, orada takılıp kalmanın anlamı yok. gözünüzü açın, düşman içimizde. kadın cinselliği ve özgürlüğü etrafında manyakça sadistleşen bu toplum, kadın militanlarını tedavi etmeden iyileşemez.

Yaşayan Ekşi Sözlük kadınları anlatıyor

mağduru olduğum gelenek bu. içinde bulduğum durumu şöyle anlatayım ki durumun vehameti iyice kavransın:

17 ağustos depremini depremin kalbinde yaşamış bir çocuğum, haftalardır çadırlarda kalıyorum, geç de olsa okulların açıldığı dönemdeyiz. ancak sadece öğretmenlerin seminere gittiği, öğrencilerin henüz okula başlamadığı dönem var ya heh o dönemdeyiz. annem ve babam öğretmen olduğundan okuldalar, ben kardeşim ve komşularla çadırda uyuyorum. karnım ağrıdığı için karşı komşu teyze ile birlikte eve çıktım, o kendi evinden gerekli birkaç şeyi alırken ben tuvalete gittim. regl olmuşum, yanımda kimse olmadığı ve evde hiçbir eşya yerinde kalamadığı için ne yapacağımı bilemedim. komşu teyzeye söyledim, söylediğim an tokadı yedim. noluyor ya demeye kalmadı, bu sefer de sarılıp sevmeye başladı. iyice şaşırdım, anlam veremedim olanlara. sonra açıklaması geldi: "genç kızın yanakları al al olsun diye gelenektir bu". 

not: gayet esmer bir insan olduğumdan hiç yanaklarım al al olmadı, çökmüş psikolojimde yediğim tokatla kaldım.

yıllar sonra "bana neden vurmuştun" diye sorduğum annemin, "gördüğün kandan korkup dilin tutulmasın diye" şeklinde açıkladığı tokattır bu. vakt-i zamanında kanı görüp korkarak dili tutulan kızlar olmuşmuş; ondan beridir şok geçirmesin diye regl olan kıza tokat atılırmış, zamanla gelenek olmuşmuş...

garibim kızları kendi vücuduna dair dahi o denli cahil yetiştirmişsiniz ki, regl kanını görünce dili tutulmuş yani, he mi? suç kimde? ayıp, günah. ayıp, günah. ayıp, günah... başka bir bok bilmez anadolu insanı. kafasındaki o ayıpla günahı bir şekilde kandırmak, dolanmak, susturmak için yaşar tüm hayatını. işte bu yüzden de sahtekar olur, ikiyüzlü olur, yalancı olur...

maruz kaldığım ve hiç hoşlanmadığım tuhaf bir gelenek bu. zaten şoktayken insanı daha bir dumur eder. ama annemin bu geleneği uygulama amacı, tokat atınca regl süresinin daha kısa olacağına inanılmasıymış. yani bunun altında çok şey aramamak lazım. tabi ben annemin iyi niyetine inandığım için böyle düşünebilirim, asıl amacını bilemem fakat gelenek işte, çoğu gibi tuhaf ve anlamsız bir gelenek.

cinsel kimliğinin utanılması ve gizlenilmesi gereken şeyleri barındırdığını hissettirir. reglin çok doğal bi süreç olacağının bilinci olmayan annelerimizin kendi gördüklerini uygulama geleneğidir. regl olunca artık büyüdüğünün göstergesidir onlar için. anne olacak yaşa gelmişsindir çünkü. çocuksu hareketlerde bulunmaman için öğüt niyetindedir. her çamaşırda görünen kan regl kanı olmayabilir. bunu anlamadan da tokadı yiyip gerçek reglinizde sesiz kalırsınız. dışkı sertliğinden anüs ağzındaki yırtığın oluşturduğu kan yüzünden tokat yemiş biri olarak. çok farklı bir rahatsızlık belirtisi de olabilir. annelerin her kanı regl bağlayıp kötü durumda olacak bi kızı sesizliğe gömme durumunu da yaşatılır. kızlara bilinçle yol göstermenin en iyi yol olduğunu bu tokat yemiş nesil öğrenmiştir.