Anıtkabir'deki Aslanlı Yolun Gerçek Sırrı Ne?

Aslanlı Yol üzerinde bulunan kaldırım taşlarının asimetrik dizilimi ve geniş aralıklara sahip olmasının sebebi olarak Atatürk'ün huzuruna çıkarken saygıdan insanların başını eğmelerini sağlamak olarak anlatılmış. Ancak Anıtkabir'in şantiye mimarlarından Nezih Eldem'in öğrencisi Sözlük yazarı "azgiderimuzgiderim", asıl sebebin çok daha farklı olduğunu açıklamış.
Anıtkabir'deki Aslanlı Yolun Gerçek Sırrı Ne?


hayattaki ender şanslarımdan biri olarak, anıtkabir'de şantiye mimarı olarak çalışmış nezih eldem'in öğrenciliğini yapmış biriyim. hoca sağolsun bilgisini öğrencilerinden hiç esirgemez, o son yıllarında zorlukla çıkan sesine rağmen deneyimlerini gürül gürül akıtırdı. öğrenciler olarak da mümkün olduğunca çıtımızı çıkarmadan, akan pınardan elimizden geldiğince testimizi doldururduk. nezih hoca gibi kariyerinde 3-5 mimara kısmet olacak yapılar olunca da anlattıkları daha da ilginç oluyordu. 

mesela bu aslanlı yolun döşemesi gibi;

"oğlum zemini tam anlamıyla oturtamadığımız için derzsiz döşemelerde çatlaklar oluşuyor ve kot farkları çok belli oluyordu, o yüzden asimetrik ve geniş derzli bir döşemeyi tercih ettik." 

ha başka bir çözüm olmaz mıydı, inanın ki bu soruya cevap verecek yeterli bilgi kaynağım yok 
ama yapımı 1953'de bitmiş henüz 61 yıllık yapı üzerinden de sırlar hurafeler üretmeye başlamışız bile. maalesef bu alışkanlık ilk de değil.

Anıtkabir'in Tasarımı ve Yapım Sürecine Dair İlginç Gerçekler