Ankara'daki Saldırıda Hayatını Kaybedenlerin Hikayeleri

En zor şeylerden biri de bu; patlamada hayatını kaybedenlerin hayatlarını öğrenmek. Hepsinin birer ailesi, sevgilisi, eşi, dostu, idealleri olduğunun farkına varmak. Olayın daha da somut bir hale gelmesi ve yaşanan acının katlanması.

Ozancan Akkuş

Önce Ankara Fen Lisesi'ni, ardından ODTÜ'yü kazanarak gururlandırmıştı ailesini Antepli Ozancan. 13 Mart Pazar günü ailesine daha fazla yük olmak istemediği için verdiği özel ders dönüşünde hayatını kaybetti.

instagramdan tek tek resimlerine baktım. kardeşiyle, babasıyla, kız arkadaşıyla olan, basket oynarken. bu kadar sevilen bu kadar seven gözlerinden umut parlayan bir insanın artık hayatta olmaması çok koydu. twitter'dan tek tek tweetlerine baktım. iki tweeti vardı canımı çok yaktı:"ankara'da okuyabilmekti en büyük hayali, nerden bilecekti ki ?"(gar patlamasında ölen arkadaşı için) ve ardından "odtü elektrik-elektronik mühendisligi".

Ekim ayındaki Ankara Garı saldırısında kaybettiği arkadaşı Deniz Uzatmaz için attığı bu tweet ile yürekleri bir kez daha dağladı Ozancan

afl mezunuymuş türkiyenin en parlak öğrencilerinden yani. yaşasa idi pek çok yapacağı şey vardı insanlığa katkısı çok büyük olacaktı belki de. hayal'de okurken 100 metre ötemdeydi belki de aynı ormana aynı ağaca bakarak gelecek hayalleri kuruyorduk. şu anda kendime bakıyorum kendimden nefret ediyorum, yaşamaktan nefret ediyorum. özür dilerim ozancan ben burada nefes almaya devam ediyorum. özür dilerim bi kaç yıl daha erken doğduğum için... özür dilerim aynı durakta dün değil de dört yıl önce beklediğim için...

Destina Peri Parlak

Ankara Ayrancı Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Destina Peri Parlak, babasını henüz doğmadan kaybetmişti. Annesiyle beraber yaşadığı Ankara'da, bir pazar günü arkadaşlarıyla cafe'de oturduktan sonra evine dönerken hayatını kaybetti.

saldırıdan önce ve sonra çekilmiş iki fotoğrafına bakıp bakıp ağladım tüm gece. bir yandan da karşılaştırma yaptım kendimce. belki o değildir, belki sadece giydiği bluz benzerdir dedim. birisi için artık çok geçti ama diğeri capcanlı hayattaydı, hâlâ bir şeyler yapılabilirdi.

ama değilmiş, listeye adı eklenmiş... iki fotoğraftaki de o n a l t ı yaşında ayrancı anadolu lisesi öğrencisi güzel destina'ya aitmiş.

insanların kana susadığı bir ülkede, hiç alakasının olmadığı bir savaşın kurbanı oldu gencecik kız. tek suçu o gün orada olmaktı. tüm diğer hayatını kaybedenler gibi...

gündüz güneşliydi ankara, gece yağmur başladı. öyle çok yağsa ki şehir ağzına kadar dolsa, taşsa hepimiz boğulsak o suda dedim. bunca insanı kaybettiğimiz günün sabahı olmamalıydı. ama oldu, maviye döndü karanlık... tıpkı suruç'ta, garda, sultanahmet'teki günlerin ertesi sabahı gibi. birilerinin hırsı, açgözlülüğü, kan seviciliği uğruna yapılmış önceki saldırılar sonrası gibi..

destina'yı tanısaydım belki burada hayallerinden, neşesinden, sevgisinden bahsedecektim.. ama onunla ilk karşılaşmam buydu ve bende bıraktığı iz hüzün ve öfke olduğu için susup ailesine sonsuz sabırlar dileyebiliyorum ancak. o ve otuz üç can için yalnızca bunu yapabiliyorum. ne kötü...

Elvin Buğra Arslan

elvin buğra arslan, 23 kasım 1996’da ankara’da doğdu. ilk ve orta eğitimini ankara’da lise eğitimini ise gazi çiftliği lisesi’nde tamamladı 2014 yılında çankaya üniversitesi uluslararası ticaret bölümünde lisans eğitimine başladı. bir yıl yabancı dil eğitimi aldıktan sonra, şu an eğitimin birinci yılına devam etmektedir.

ortaokul yıllarında aldığı müzik eğitimiyle lise yıllarında amatör olarak müzikle ilgilenmeye başladı. önce fenerbahçe sk alt yapısında basketbol, sonrasında gençlerbirliği sk altyapısında futbol oynadı.

felsefe, tarih ve mitolojiyle ilgilenerek bu alanlarda birçok araştırmada bulunmuştur.

http://ankaenstitusu.com/…mbers/elvin-bugra-arslan/

hoşça kal gençlerbirlikli kardeşimiz.

Kemal Bulut

Umut Bulut'un babası Kemal Bulut, pazar akşamki Gençlerbirliği-Galatasaray maçında son kez izledi oğlunu. Maçtan çıkıp evine dönmeye çalıştığı sırada hayatını kaybetti.

ankara'da okuduğum senelerde, trabzonspor'da oynuyordu. bir gün otobüse bindim ve bir amca bana umut bulut'un gol attığı bir maçta, umut ile ilgili bir spor manşetini gösterdi. "bak, oğlum bu benim." dedi. kendisiyle o denli gurur duyan, otobüste tanımadığı insanlara bile oğlunu anlatma isteğiyle yanıp tutuşan bir babası vardı ve bu kadar senedir, umut bulut hakkında tek bildiğim şey de bu. sanırım yeter de artar bile. başı sağolsun.

Zeynep Başak Gülsoy & Nusrettin Can Çalkınsın

Hukuk fakültesi öğrencisi iki sevgili, pazar akşamı evlerine dönmek üzere otobüs beklerken hayatlarını kaybettiler.

ablasina benziyor. bugun fotografa ilk baktigimda, nasil da birini animsatiyor bana dedim kendime. ah basak, ablan gibi avukat olacaktin. kimbilir nasil hayallerin vardi. su an elim kalbimde, icim ofke dolu, icim aci dolu. icim paramparca.

ablasini dusunuyorum, guzel guluslu, sen kizi.
ailesini dusunuyorum, dusunemiyorum.
isiklar icinde uyu, omrunden buyuk hayalleri olan guzel kiz.

Feyza Acısu

20 yaşındaki Feyza Acısu, kurstan çıkmış ve evine dönmek üzereyken otobüs durağında hayatını kaybetti.

13 mart 2016 ankara patlaması'nda hayatını kaybeden gençlerden biri. kendisi gazi üniversitesi ingiliz filolojisi son sınıf öğrencisiymiş. ozancan akkuş'tan, destina peri parlak'tan, elvin buğra arslan'dan ve göçüp giden diğer pırıl pırıl gençlerden hiçbir farkı yoktu. kanıksamaya, alışmaya başladığımız hain terör onu da aldı götürdü. allah tüm bu gençlerin, orada hayatını kaybeden herkesin ailelerine sabır yağdırsın, acılarını hafifletsin.

buraya başlık açmak çok da benlik bir iş değil fakat kendisi hakkında bir şeyler okumak isteyip de göremeyince ben yazayım istedim. onun adı da burada olsun, yıllar sonra insanlar bu günleri öğrenmek istediklerinde onu da okusunlar, görsünler istedim.

Mehmet Emre Çakar

Yaşasaydı eğer önümüzdeki günlerde babasından kendisine karaciğer nakli yapılacaktı. 16 yaşındaki lise öğrencisi Mehmet Emre Çakar, Balgat'taki evine gitmek üzere otobüs beklerken hayatını kaybetti.

13 mart 2016 ankara patlaması kurbanlarından.

henüz 16 yaşındaydı. karaciğer nakli bekliyordu.

haber

Elif Gizem Akkaya

Giresunlu Elif Gizem Akkaya, ailesiyle birlikte Ankara'da yaşıyor, üniversite hayatına devam ediyordu. Belki de diplomasıyla, sevinçle geri dönmek istediği memleketine dün cenazesi götürüldü.

kendisi vefat etmiş, ailesine ve arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

edit: @benimadimmesmecon'un uyarısıyla bunu yazma gereği duyuyorum, evet biraz sade ve duygusuz ama başka ne yazacağımı bilemedim, kafamı toparlayınca yazarım dedim bıraktım.

hiç tanışmamıştım elif gizem'le, geçen hafta mensubu olduğu ıeee thkü'nün etkinliğine gitme fırsatım olsaydı mutlaka tanışmış, hatta belki bir sürü fotografımız olacaktı. sınavlar vardı, nasip olmadı gidemedim. dün ise ona ulaşmaya çalışan bir sürü arkadaşına şahit oldum, onlarla ortak olan grubumuzda sürekli hastahane ve adli tıp isimleri dönüyordu ve öğrendik ki vefat etmiş. hiç biri gece uyumadı, hiç birinin onu aklından çıkarabileceğini düşünmüyorum.

bazen ölüm sandığımızdan da yakın olabiliyor.

umarım olduğun yerde mutlusundur tatlış kız, çok seviliyorsun umarım bunu görebiliyorsundur

Turgay Bulut

Ankara Haymanalı Turgay Bulut, belki de 10 lira daha fazla kazanabilmek için taksisiyle Kızılay'daydı o gün. Hain saldırıda hayatını kaybetti.

ankara’nın haymana ilçesi nüfusuna kayıtlı olan ve taksicilik yapan turgay bulut yurttaş da terör saldırısında hayatını kaybedenler arasında yer alıyor.

Dorukhan Yusuf Özdemir

18 yaşındaki Dorukhan, Ankara Altınel Spor Kulübü Genç Basketbol takımı kaptanıydı. O gün yolu oradan geçmeseydi belki de televizyonlardan izleyeceğimiz iyi bir basketbolcu olacaktı

13 mart 2016 ankara patlaması'nda kaybettiklerimizden olan 1998 doğumlu kardeşimiz. ankara altınel spor kulübü'nün genç takımında kaptan olarak basketbol oynuyormuş.

allah rahmet eylesin. adı hiç unutulmasın.

http://www.tbf.org.tr/…an-yusuf-özdemir'i-kaybettik

Eyüp Ensar Ulaş

Ankara Sıhhiye'de bir çay ocağında çalışan Eyüp Ensar Ulaş, Balgat'taki evine gitmek üzere bindiği otobüste yaşamını yitirdi.

tam 20 yıllık kapı komşumuz. yazacak çok şey var.

Kerim Sağlam

Tokat'ta yaşayan annesi Fatma Sağlam, Ankara'da yaşayan kızı Pınar Sağlam'ı ziyarete gelmişti. Kerim de Sincan'da yaşayan ablasının evine gitmek üzere otobüs beklerken hayatını kaybetti. Kerim Sağlam'ın ölümü üzerine ablasının Facebook'ta paylaştığı ''Ciğerimi söküp de gittin. O bombalar bana gelseydi ben öleydim gardaşım.'' iletisini uzun bir zaman unutamayacağız.

eskişehir osmangazi üniversitesi pdr öğrencisi kerim sağlam 13 mart 2016 ankara patlaması'nda hayatını kaybeden arkadaşımız.

Nevzat Alagöz

13 mart 2016 ankara patlaması'nda şehit olan polis memuru. görevli olduğu gençlerbirliği-galatasaray maçından evine dönerken metro çıkışında karşılamıştır terör onu. 2 çocuk babası, 42 yaşında ığdırlı polis memuru diğer masum insanlarla beraber sadece orada bulunduğu için bugün aramızda yok. allah rahmet etsin.

Atakan Eray Özyol

Patlamada hayatını kaybedenlerden en küçüğü muhtemelen. 15 yaşında, yaşayacağı daha çok ama çok şey varken hayatını kaybetti.

15 yaşındaki atakan da o ufacık kardeşimiz de 13 mart 2016 ankara patlaması'nda can verdi.

Mehmet Yurtsever

Cumhuriyet Halk Partisi Keçiören ilçe başkanıydı Mehmet Yurtsever. Çok sevdiği partisinin bir etkinliğinden dönerken Güvenpark'ta hayatını kaybetti.

chp eski milletvekili aday adayı. dünkü vahim olayda hayatını kaybetmiş, ışıklara karışmıştır.

başımız sağolsun.

Hayatlarına dair bilgi edinemediğimiz diğer isimler ise şöyle

Murat Gül

Hamide Sibel Çetinkaya

Mehmet Alan

Oğuzhan Dura

Erdem Soydan

Kemal Kalıç

Taner Kılıç

Sümeyra Çakmak

Ferah Önder

Cemal Özdiker

Yaşar Durakoğlu

Ayşe Bilgilioğlu

Muharrem Çermik 

Bağdat Çermik

Perihan Çermik

Fehmi Çetinkaya

Sevinç Gökay

Mehmet Emin Çakır