Anlamı Genellikle Yanlış Bilinen Bir Rakı Terimi: Komiser Dublesi

Komiser dublesi; genellikle sert, bol rakılı kadeh anlamında kullanılıyor ama işin aslı pek de öyle sayılmaz. Nedir bu komiser dublesi tam olarak?
Anlamı Genellikle Yanlış Bilinen Bir Rakı Terimi: Komiser Dublesi

dev bir yanlış anlaşılma olmuş komiser dublesi hakkında. hemen açıklama yapayım.

komiser dublesi; sert, bol rakılı kadeh demek değildir. kendini komiser sanan polislerimizin yakıştırması nedeniyle böyle sanılmaktadır.

işin aslı odur ki, pavyoncu ve kulüpçü abilerimizin mekanlarını denetleyen ya da ziyaret eden düşük rütbeli polis kardeşlerimizin gönlünü hoş tutmak için icat edilmiştir bu komiser dublesi. mekanda iki kadeh bir şey içip pek de para ödemeye yanaşmayan bu güzel abilerimiz sipariş verdiğinde şöyle der şef garson: ''oradan abime bir viski ver yavrum, komiser dublesi olsun''


işte bu komiser dublesi demek, diğer masaların bıraktığı artıklardan oluşan içkiler demektir. masalarda kalan şişe ve bardak diplerinden özenle ayrıştırılan rakı, viski, votka ve benzeri içkiler ''komiser dublesi olsun yavrum'' söylemiyle bu arkadaşlara çakılırmış. hem çevresel geri dönüşüm, hem de kanunsal geri dönüşüm yapılıyor gibi düşünün. ne güzel, ne bilinçli yıllarmış. ahh aaah.

kaynak: ankara ve mersin'de görev yapmış emekli gerçek komiserler, emniyet müdürleri ve kulüpçüler.