Anlamlarını Öğrendiğinizde Aydınlanma Yaşayacağınız Logolar

Çoğu markanın logosunu sadece şekillerden ibaret zannediyoruz ama işin aslı öyle değilmiş.

birkaçı daha önce yazılmış ama ben tamamını bir entry'de toplamak istedim. ufku iki katına çıkarmasa da çoğu bir aydınlanma yaşatıyor.

sony vaio logosu 

eğri v ve a harfleri analog bir sinyali, ı ve o ikilisi de dijital bir sinyali temsil etmektedir. bu harfler yan yana gelince sadece vaio sözcüğünü oluşturmaz, aynı zamanda analogdan dijital teknolojiye geçişin tarihini ve evrimini de temsil eder.

amazon logosu 

logonun altındaki ok sadece bir gülümsemeyi temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda a’dan z’ye dilediğiniz her şeyi amazon’da bulabileceğinizi ima eder.


spartan golf logosu 

miğfer takmış spartalı bir askerin yanı sıra golf sopasını savuran bir golfçüyü de temsil etmektedir.

bmw logosu 

markanın havacılık geçmişini yansıtıyor. mavi-beyaz renkler bir pervanenin dönüşünü ve havanın pervanenin içinden geçmesini temsil ediyor. bmw ikinci dünya savaşında alman ordusu için uçak motorları tasarlamıştı.

mercedes –benz logosu 

en iddialı logolardan biri. üç kollu yıldız şirketin kalite ve stil alanındaki öncülüğünü “havaya, suya ve karaya hükmetmek” şeklinde yorumluyor.

adidas logosu 

başlangıçta sadece üç çizgiden oluşuyordu ve çizgilerin özel bir anlamı yoktu. daha sonra marka çizgileri zorlukların üstesinden gelinerek tırmanılacak bir dağı anımsatacak şekilde yeniden tasarladı.

toblerone logosu

çikolata şirketinin logosu isviçre kökenini temsil eden matterhorn dağının zirvesini gösterirken, bir yandan da dağın kenarında gizlenmiş bir ayı da logonun bir parçasıdır. ayı, toblerone’un esas şehri bern’in ambleminde bulunur.


toyota logosu

bu üç halkadan toyota kelimesindeki bütün harfler görülebiliyor.

tour de france logosu

r harfi dünyanın en meşhur bisiklet yarışında bisiklete binmiş bir adamı temsil etmektedir.

wikipedia logosu

web sitesinin de açıkladığı gibi, her parça bir harfi veya başka bir karakteri temsil ediyor ve bu da wikipedia’nın çok dilli olduğunu gösteriyor. yukarı kısımdaki boş alan, projenin henüz tamamlanmamış olduğuna işaret ediyor.

continental logosu

c ve o harfleri bir tekerlek oluşturuyor ki bu da şirketin ürünü.

fedex logosu

bilinmeyen yönü, e ve x harfleri arasındaki negatif boşluğunda soldan sağa eğik bir ok bulunmaktadır ve şirketin yönünü, hızını ve kesinliğini temsil etmektedir.

nbc logosu

nbc’nin tavus kuşunu andıran logosunun neden bu kadar renkli olduğunu hiç merak ettiniz mi? 50’li yıllarda nbc’nin sahibi renkli televizyonlar üretmeye henüz başlamış olan rca şirketiydi ve şirket renkli televizyon sahibi olmayan tüketicilerin ne kaçırdıklarını görmesini istedi ve logosunda mümkün olduğunca fazla renk kullandı.