ANNA RF, ''Gece Gölgenin Rahatına Bak'' Klibiyle İlgili Her Şeyi Netleştiren Bir Video Yayınladı

Çağatay Akman'ın, çalıntı olup olmadığı çok konuşulan klip şarkısı ''Gece Gölgenin Rahatına Bak'', geçtiğimiz günlerde ANNA RF adlı grubun şikayeti üzerine Youtube'dan kaldırılmıştı. Bu gelişme üzerine Çağatay Akman, şikayetin sahte bir ANNA RF hesabı tarafından yapıldığını ve klibin ilerleyen günlerde tekrar yayında olacağını açıklamıştı fakat ANNA RF, konuyla ilgili son nokta niteliğinde bir video paylaştı.


Öncelikle olayları tam olarak bilmeyenler ve yeniden hatırlamak isteyenler için konuyu özetleyen içeriğimiz

ANNA RF'nin Türkçe altyazılı olarak yayınladığı video ise bu şekilde

Yaşanan bu son gelişme üzerine Ekşi Sözlük yazarları, olayı böyle gördüler

vaktinde bir liseli kardeşimizden "çok güzel değil mi yaaa" nidalarıyla adını duyduğum, merak edip dinlediğimde sözlerinden hiçbir şey anlamadığım ancak "bu kadar manasız sözleri dünyanın sırrını çözmüş gibi sunan adamlar, nasıl olmuş da böylesine doğru bir melodiyi yakalayabilmişler acaba" dediğim şarkıyı seslendiren adam.

o yüzden intihali duyduğumda hiç şaşırmadım. çalıntı iddialarının doğru olduğuna o kadar emindim ki, anlatamam.

yani benim duymadığım güllü'den, israilde duyup çaldılar he mi? yemezler aslanım.

hakkaten. anna rf yazıyodu en başta altta, nerden kim ne akıl verdiyse kaldırmışlar. ne gerek vardı? terbiyesizlik bu. yani anna rf grubu öyle bi grup değil ki sallamazlardı seni max üç beş telif atardın. ama hırsızlık başka bişi. kim akıl verdiyse telifi ona ödettirsin bence.

neyse anna rf'i seviyom. onlar da türkiye'yi seviyo. bu hırsız araya nifak tohumları sokmaya çalışıyo ama yemesler. raining in desert de çokzel şarkı. dinlenilir. tavsiye edilir.

yaptığı en iyi hareket, istemeden de olsa, bize anna rf grubunu tanıtmak olsa gerek.

çalsa ne olur anlamadım amk. adam aynı müzikle 1m şarkıyı 200m küsüre kastırmış. her türlü çağatay akman daha başarılıdır. tek sorunu delikanlı gibi bu soundu şuradan aldık ettik dese bir teşşekür etseydi baştan şimdi başına bunlar gelmeyecekti. bence ilk başta şarkının bu kadar tutacağını düşünmüyordu. kesinlikle yanlılş yönlendirmenin kurbanı oldu çocuk. yazık.

herkesin atladığı başka bir cahillik ve hırsızlığa da ben değinmek istiyorum..

velev ki beste güllü'nün diyelim (değil ama hadi öyle kabul edelim)

bu çocuğun yaptığı gene telif hakkı ihlaline girer.

çünkü çocuk anna rf tarafından çalınan eserin bir bölümünü olduğu gibi, kopyala yapıştır, yani tamamen o müzisyenlerin çaldığı haliyle alıp şarkısına koyuyor.

daha anlaşılır olması için, vivaldi dört mevsimi bir oda orkestrası çalıp kaydediyor diyelim. sen o kaydı alıp "bestecisi ne de olsa vivaldi adam 300 sene önce ölmüş, telifi vivaldi'de" deyip herhangi bir yerde kullanamazsın.

çünkü beste gibi eserin icra edilmesi, yorumu da telif hakkına girer.

yani bu çocuğun ekibi o melodiyi benzer enstrümanlarla çalıp kaydetseydi, anna rf'in telif hakkı mücadelesi anna rf için çok daha çetin ve zorlu geçerdi. çünkü zaten piyasa birbirine benzeyen, hatta birbirine tıpatıp benzeyen şarkılarla dolu.

ama bu çocuk ve ekibi o kadar yüzsüz arsız ki, heriflerin şarkısından kesip kopyalıp yapıştırıp alıyorlar bir de isimlerini siliyorlar.

benden önce sıkça denmiş, muhtemelen daha da denecek; harbiden naçizane bir yeni türkiye örneği. yazık.