Anne Sütünün İçeriği Bebeğin Hastalandığı Dönemde Kendi Kendine Değişiyor

Anne sütünün içeriğinin bebeğin hastalandığı döneme ve bebeğin yaşına göre değiştiğini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız eğer sözü Sözlük yazarı ''emineralizasyon''a bırakıyoruz.
Anne Sütünün İçeriği Bebeğin Hastalandığı Dönemde Kendi Kendine Değişiyor
iStock.com / Juan García Aunión

bu ne anlama geliyor biraz onu açıklayayım. 

2013 yılında, ''clinical and translational immunology'' adlı bir çalışmayla, bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda anne sütünün içeriğinin değiştiğini, annenin meme uçlarında bulunan reseptörlerle bebeğin tüküründeki virüs ve bakteri gibi patojenlerin taramasının yapıldığını ve bebeğin ihtiyacı olan antikorların süte çarçabuk dahil edilerek bebeğe aktarıldığını kanıtlayan testler yapılmış.

mallory smothers adlı iki çocuk annesi bir kadının 14 şubat'ta facebook'ta paylaştığı bir fotoğrafta da olay şöyle gelişiyor: 

11 şubat perşembe günü çocuğunun öksürüp hapşırdığını, ateşinin olduğunu -dolayısıla grip olduğunu- farkeden anne, o gece sütünü pompalayıp ('sağıp' mı demeliydim bilemedim) yatıyor, ertesi akşam da (her zaman yaptığı gibi) alıyor sütünü. fakat 12 şubat'ta gelen sütün hem daha çok geldiğini, hem de normalden daha yoğun olduğunu farkeden anne bu iki sütü yanyana koyup fotoğraflıyor. aradaki fark gözle görülecek düzeyde.

insan bedeninin ve tabii ki 'anneliğin' akıl almaz olduğunu biliyordum ama bu şaşırtıcı oldu benim için. 

kısa zamanda yetmiş bin'den fazla kişi tarafından paylaşılan bu ''durum güncellemesi'' burada

So yall.. This is just cuckoo awesome-- I read an article from a medical journal not too long ago about how Mom's milk...

Posted by Mallory Smothers on Sunday, 14 February 2016


besyaprakliyonca'dan gelen edit: ''anne sütü çocuğa göre kendini sürekli günceller. sadece hastalıkta da değil. yaşına göre de günceller. prematüre bebeklerin sütleri onlara göredir. bunun araştırmasını yapmıştım, misal çocuğun içtiği süt miktarı mı arttı? vücut 2-3 gün içinde miktarı ona göre ayarlıyor.''