Antalya'da 2017'de Tesadüfen Keşfedilen Doğa Harikası: Tazı Kanyonu

Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın kuzey tarafında yer alan ve 2017'de gezginler tarafından tesadüfen keşfedilen Tazı Kanyonu, şu sıralar seyahat planları arasına sıklıkla ekleniyor.
Antalya'da 2017'de Tesadüfen Keşfedilen Doğa Harikası: Tazı Kanyonu
Fotoğraf: esrefarii/instagram

tazı kanyonu'nun erişimi, ulaşımı son derece zor. antalya'ya 95 km uzaklıkta. zor olduğu için herkes gidemiyor.  benim gibi bir manyaksanız ama ne yapıp edip gidiyorsunuz işte. tazı kanyonu'na antalya-manavgat arasında taşağıl'dan köprülü kanyon tabelasına saparak gidiyorsunuz. 


ayrıca aspendos antik kentinden de buraya giden bir ara yol var. burada köprüçay ırmağı var. ırmağin her iki yanında da asfalt yol var. yollardan biri (köprüçay'ın batı yakasındaki yol) köprülü kanyon'a gidiyor ve tarihi roma köprüsünden geçiyorsunuz. köprülü kanyon'un köprüsü şu: (tarihi roma köprüsü)


burası st paul yolu adı verilen 500 km'lik yürüyüş parkurunun önemli bir noktası. işte st paul yolu'nu takip ederek gaziler köyü'ne ulaşıyorsunuz. isterseniz köprüçay'ın doğu yakasındaki yolu da kullanabilir, gaziler köyü'ne direkt ulaşabilirsiniz.

gaziler köyü'nden sonra bir toprak yola giriyorsunuz o güzergahın sonunda karşınıza bir meydan çıkıyor, orada atv kiralayan köylüler var. oradan ister atv kiralarsınız, isterseniz arabanızla isterseniz yürüyerek orman yolundan aşağıya iniyorsunuz ve karşınıza tazı kanyonu tabelası çıkıyor. tabela bile doğal ve çok hoş.  


bu noktada birkaç dakika durun ve cırcır böceklerini dinleyin. doğanın senfoni orkestrası size iyi gelecek.

bu tabeladan sonra bayrakları takip ediyorsunuz, takriben 4 bayrak geçince karşınıza şu manzara çıkacak:


işte tazı kanyonu bütün güzelliği ve azametiyle karşınızda. tadını çıkarın.

ama biraz elinizi çabuk tutun, yakında burada adım atmaya yer bulamayabilirsiniz.


tavsiye
: tazı kanyonu'na akşamüstü saatlerinde gidin, saat 18.00'den sonra misal.
saat 18.00'e kadar köprülü kanyon'da vakit geçirebilir, köprüçay'da yüzebilirsiniz ki bunu mutlaka yapın; su çivi gibi ve çok iyi geliyor.

tazı kanyonu'nun tam anlamıyla nefes kesici bir etkisi var. şu an için bulunduğu bölgenin milli park olmasının da etkisiyle kısmen bakir ve temiz görünüyor. ancak bu durumun çok fazla böyle sürmeyeceğini düşünüyorum. zira bizim bulunduğumuz nisan ayında birkaç gün içinde bile hatırı sayılır bir kalabalığa şahit olduk. bu tarz konularda ülkemiz bilinç düzeyini düşünecek olursak popüler olmasıyla doğru orantılı olarak ne yazık ki bölge kirletilecek ve tahrip edilecektir.


öte yandan bu bölgede çadır ile konaklama yapmak isteyecekler için bir önerim var. en az tazı kanyonu kadar güzel ve etkileyici olan, tazı kanyonu'ndan 10 km uzaklıktaki köprülü kanyon'da bulunan köprü çayı' ının kenarında yer alan gökçesu camping'i tercih edip nehir kenarına çadırınızı kurabilirsiniz. kamp işletmesinin çok tatlı, hoş sohbet, oldukça ilgili ve bölgeyle alakalı ne sorarsanız yanıt alabileceğiniz, gezi konusunda sizi yönlendirebilecek nihat isminde bir sahibi var. daha önce bir çok kamp alanı gezmeme rağmen öncekilerde hiç rastlamadığım: sırf dev semaverde sürekli demlenen ve ücretsiz olarak istediğiniz kadar içebileceğiniz çay için bile nihat abiye teşekkür ederim. çaylar serin nisan akşamında şarabımızın yetmediği anlarda içimizin ısınmasına yardımcı oldu.


kamp alanına yerleşip şöyle güzelce bir dinlenip doğayı ruhunuza çektikten sonra aracınızla tazı kanyonu'nu ziyaret edebilirsiniz ancak yolun bir kısmı araba için çok sağlıklı değil. el yordamıyla tahta parçalarının üzerine yazılmış küçük ve farkedilmesi zor "tazı kanyonu" levhalarını izledikten sonra yol sizi bölgedeki tek gözlemeci olan isa abi'nin tezgahının önüne çıkaracak. bu noktadan sonra yolu aracınızla devam etmek için zorlamamınızı öneririm. aracınızı gözlemecenin önüne park edip yaklaşık 20 dakikalık orman içerisinde bulunan patika yolu yürüyerek devam etmek kanyonun sunduğu görsel hazdan daha da fazla yararlanmaya yardımcı olacaktır. ormanın içinde ağaçların arasından ilerlerken bir anda sonsuz bir uçurum görüntüsünün ayaklarınızın altına yerleşmesine şahit olacaksınız. o anda birazcık nabzınız yükselecek ve ufak bir titreme ruhunuzu saracak. bunun keyfini çıkarın ve anılarınızda çok güzel yer kaplayacak fotoğraflar çekinin. unutmadan dönüşte de isa abi'nin gözlemelerinin tadına bakmayı unutmayın.


değinmek istediğim başka bir konu da: kanyonda son derece temkinli olmanız gerektiği; çünkü henüz yeni yeni bilinmeye başlayan bu bölgeden devletin dahi haberdar olmadığını düşünüyorum. çevrede köylülerden başka kimse bulunmuyor ve ziyarretçilerin tamamı bölgeye yabancı ayrıca ziyaretçiler için herhangi bir güvenlik önlemi yok. dolayısıyla aşağı düşme riski bulunuyor. biraz dikkatli olmanızda fayda var.

Hayallerinizin Tatilini Yapabileceğiniz Dünyanın En Güzel Adası: Bora Bora

Türkiye'de Çadır Kurulabilecek Kamp Mekanları Rehberi