Antalya'nın İlçe İsimleri Nereden Geliyor?

Antalya isminin Bergama kralı 2. Attalos'tan geldiğini biliyor olabilirsiniz, peki ya ilçeler? Buyrun ufuk açmaya.
Antalya'nın İlçe İsimleri Nereden Geliyor?
iStock

antalya'da yaşayan/ merak eden çoğu kişi şehrin adının bergama kralı 2. attalos/attalia/adalya'dan geldiğini bilir, fakat ilçe adlarının nereden geldiğini pek bilmez...
işte bazı ilçe adlarının nerelerden geldiği ile ilgili bir yazı.


döşemealtı: binlerce yıldır kullanılmış olan antik döşeme boğazı yolundan adını almaktadır.

korkuteli: 8. osmanlı padişahı ikinci bayezit'in büyük oğlu/yavuz sultan selim'in de abisi olan şehzade korkut'un buraya gönderilip, burada yaşayıp, yine burada öldürülmesi sebebiyle ismini bu şekilde almıştır.

kemer: su kemerlerinden geliyor diye biliyordum... phaselis ancak şöyle de bir şey okudum: "1910'lu yıllarda eski köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardı. eski köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 kilometre uzunluğunda bir taş duvar ördüler. sonraları, bu duvar nedeniyle köylerine kemer diyeceklerdir."


elmalı:
elma yetiştiriciliği yaygın olduğu için bu adı aldığı söylenir.

finike: yunanca phoiniks/phoneix (çöldeki hurma ağacı). fenikeliler'in anadolu topraklarında şu an finike olarak adlandırılan yere göç etmesinden dolayı bu isme evrildiği düşünülüyor.

demre: mersin bitkisi/myrrha/myra... zamanla türkçeye evrimleştirilerek demre.

kaş: meis adası göz, karşısındaki topraklarda yurttaşlarımızın yaşadığı yer de kaşa benzetildiği için kaş ismini almıştır. google earth görüntüsü:


konyaaltı: falezlerin altında (batısında) kalan kısma denildiği için koy altı/konyaaltı denilmiş. bir başka rivayete göre de selçuklu zamanında antalya konya'ya bağlı olduğu için konya ile ilişkilendirildiği söylenir.

ibradı: yüksek rakımlı dağlık ve soğuk bir ilçe olduğu için arapçada "soğuk yer" anlamına gelen "ibrad" kelimesinden türediği düşünülmekle birlikte kesin bir bilgi söz konusu değildir.

alanya: selçuklu hükümdarlarından sultan 1. alaaddin keykubad'ın burayı fethetmesinden ötürü sultanın adına göre alaiye denilmiş; zamanla alanya olmuş.

gazipaşa: delibaş isyanının bastırılmasında mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarına yardım eden o zamanki ismiyle selinti (selinus antik kenti) halkını ödüllendirmek isteyen bakanlar kurulu’nun 21 ekim 1922 tarihinde selinti bölgesini ilçe yaptığını ve ismini “gazipaşa” olarak değiştirilmiştir.

bonus: ülkemizde ulaşılması en zor antik kent olan mnara antik kenti'ne yolculuk