Antidepresan Etkisi Gösteren Şifalı Bitkiler

Antidepresan kullanmayanın dövüldüğü şu günlerde, depresyonu yenerek zihinsel rahatlama yaşamayı doğal yollarla yaşatan bitkiler ayrı bir önem kazanıyor.

kantaron otu

zaten bu her boka iyi gelen otun depresyona da iyi geliyor olmasına şaşırmadım (aslında biraz şaşırdım evet). bana kalırsa bu otu dünyaya niburu'dan uzaylılar bırakmış, yaraya sürüyorsun anında kapatıyor, yağını içiyorsun mideye iyi geliyor, kaynatıp içiyorsun bob marley oluyorsun... her derde deva.

tarifi şöyle: kaynamış suya bir çay kaşığı kadar koyup beş dakika bekledikten sonra içiyorsun. günde üç defa tüketiliyor. üç hafta içerisinde etkisini gösterdiği söyleniyor.

gelincik

hayvan olan değil ot olan gelincik tabi...

tarifi şöyle: bir çorba kaşığı gelincik'i bir bardak suda demleyin. on dakika demlensin ve günde üç kez için. ana aktif maddesi olan alkaloidler sayesinde anksiyete ve ılımlı depresyonu sakinleştirmek için çok iyi oldukları söyleniyor. hamilelik ve emzirme dönemi dışında, kontrendikasyon yaşanmadan alınabiliyor.

melek otu

bu ot ağır depresyonu tedavi eden bitkiler arasındaymış, ve çok kuvvetli etkileri varmış. melek otunun bu alandaki kullanımı, anksiyete, uykusuzluk ve hatta ciddi depresyonun bir ürünü olan iştahsızlığın hafifletilmesinde yararlı olan yatıştırıcı özelliklerine dayanmaktaymış, ana aktif bileşiğinin etkileri güçlü olduğu için yalnızca 6 yaşından büyük insanlar tarafından kullanılması gerekmekteymiş. ve cilde temas etmemesi gerekiyormuş.

tarifi ise şöyle: bir çay kaşığı melek otunu bir bardak kaynar suda beş dakika kadar demletip yemeklerden önce günde üç defa içiyorsunuz. bu karışım gerçekten çok iddialı, işi gücü bırakıp ben bile deneyebilirim. bir haftada etkisini gösteriyormuş.

kedi otu

kedi otu ingilizce olarak da catnip olarak geçer. kedilerle bağlantısı ise kedilerin o otu uyuşturucu olarak tüketip kafayı bulmasından kaynaklanıyor. sadece kediler değil, birçok hayvan bu otu tüketiyor ancak kedilerde sıkça görüldüğü için bu isimle anılıyor. bu ot ilk zamanlar spazm tedavisinde kullanılıyormuş, zamanla sakinleştirici özelliği olduğu fark edilmiş. depresyon, anksiyete ve uykusuzluğa iyi gelmekteymiş...

gelelim kullanımına: bu bitkinin kökü dahil tamamı kullanılmalıymış. bir bardak kaynar su içerisinde bir çorba kaşığı pisi otunu 15 dakika beklettikten sonra içiyoruz. bu eylemi günde üç defa tekrarlıyoruz ve birkaç gün içerisinde sonuçlarını görüyoruz.

ginseng

otgiller ailesinin en karizmatik isme sahip üyelerinden olan ginseng stres karşıtı adaptojen (dengeleyici) içeriği sayesinde depresyon tedavisinde kullanılabiliyormuş. beyinde canlandırıcı bir etki yaratıp, rahatlamaya yardımcı oluyormuş (şu "yardımcı oluyor" a da eskiden beri ayar olurum hani, rahatlatıyor musun rahatlatmıyor musun arkadaşım bana kesin çözüm lazım yardımcı olmak nedir alla alla diye uzak dururum). sonuç itibariyle bu karizmatik isimli arkadaşımız kaygı, depresyon ve iştahsızlığa iyi geliyormuş. ayrıca yan etkileri de varmış, hipertansiyon ve sinirlilik yapıyormuş ama önerilen doz aşıldığı zaman.

gelelim hazırlanışına: 1/4 çay kaşığı ginseng'i bir bardak suda üç dakika kaynatıp beş dakika beklettikten sonra yuvarlıyoruz. sabahları sinir sistemine daha iyi etki ettiği için sabah saatlerinde tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Antidepresan Niyetine İzlenecek Filmler

Bir Kitap Her Şeyi Değiştirebilir: Depresyondakilerin Okuması İçin Kitap Tavsiyeleri