Antik Mısır’daki Kadınların Çok İlginç Hamilelik Testi

Mısırlıların geçmişteki inanılmaz buluşları her gün biraz daha şaşırtıyor. Milattan önce bile, neredeyse günümüzde yapılabilen birçok şeyi kendi zekaları ile bulan Mısırlılar, kadınlara hamilelik testi dahi yapabiliyordu. Üstelik bu testler yıllar sonra incelenip doğrulandı.
Antik Mısır’daki Kadınların Çok İlginç Hamilelik Testi

antik mısır medeniyetinin bilim konusunda kayışı kopardığı konular.
misal:

antik mısırda hamile bir kadının karnındaki bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu tahmin etmek için bir test geliştirilmiş. vay amk!
yönteme bak şimdi, hamile kadının bir kaç gün buğday ve arpa tohumlarına idrarını yapması sağlanırmış.

eğer sadece buğday filizlenirse bebek kız, sadece arpa filizlenirse bebek erkek her ikisi de filizlenmezse ortada bebek filan yok, kadın hamile değil.

iStock.com

2000 yıl önce sen nasıl ettin nasıl bir tesadüfle veya çalışma ile bunu buldun arkadaş? piramit konusuna hiç girmiyorum ramses mamses demem üzerim!

üstelik, kafası kırık isviçreli bilimadamları ve norveçli balıkçılar çok eski bir papirusta tarif edilen bu testin doğruluğunu anlamak için 1963 yılında bir çalışma yapmışlar. isviçreli bilimadamları buldukları bulgularda bu yöntemin yüzde 70 oranda doğru sonuç verdiğini tespit etmişler. norveçli balıkçılar ise deneyin neresinde görev aldıkları henüz bilinmiyor.

kaynak