Apple'ın 10. Yıla Özel Olarak Çıkardığı iPhone X'in Özellikleri ve Ekşi Sözlük Yorumları

Apple, dün akşam düzenlediği özel bir etkinlikle iki yeni telefon tanıttı. Bunlardan biri, kablosuz şarj dışında 7'den pek farkı olmayan iPhone 8 ve iPhone'un 10. yılına özel olarak üretilen iPhone X. Gelin, iPhone X'in özelliklerine ve Ekşi Sözlük'ten telefon için gelen yorumlara bir bakalım.

Öncelikle iPhone X'in X'i, romen rakamıyla 10. Yani yeni telefonu "ayfon ten" ya da "ayfon on" olarak telaffuz edeceğiz.

iPhone X'in öne çıkan ilk özelliği tasarımı. Apple, yeni teknolojiye ayak uydurarak iPhone X'i çerçevesiz olarak tasarlamış.

Ayrıca iPhone X'te OLED panel kullanılmış.  5.8 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü ise  2436 x 1125.

Tasarım değişikliği sebebiyle home tuşu bulunmayan iPhone X'teki bir diğer özellik, aynı zamanda iPhone 8 ve 8 Plus'ta da bulunan Face ID.

Face ID ile birlikte artık telefonunuzu yüzünüze tuttuğunuz anda kilidiniz açılacak. Kullanmak istemiyorsanız eğer parola kilidi hala aktif durumda.

iPhone X'in işlemcisi Apple'ın yeni teknolojisi A11 Bionic olacak. Tıpkı iPhone 8'de olduğu gibi 3 GB ram ile gelecek olan telefon, Haziran ayında tanıtılan iOS 11 ile çalışacak.

iPhone X'te göze çarpan başka bir özellik ise tüm sensörlerinin ekranın üstündeki bölgede toplanmış olması. 


Super Retina Display ekran teknolojisine sahip olan telefon, 7 Plus'ta olduğu gibi çift kameraya sahip ancak diğer telefonlardan farklı olarak kameralar yatay değil, dikey olarak tasarlanmış.

iPhone X, 12 MP kameraya sahip.


Tıpkı 8 ve 8 Plus'ta olduğu gibi iPhone X de yeni tasarım sayesinde kablosuz şarj özelliğine sahip.

Apple'ın kablosuz şarj cihazı AirPower'la Apple Watch ve AirPod'unuzu şarj edebileceksiniz ancak fiyatının ne kadar olacağı henüz belli değil.

iPhone X, 999 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Türkiye fiyatının ne kadar olacağı henüz belli değil.

Ancak, Ozan Bingöl adlı bir vergi uzmanının iPhone X'in Türkiye fiyatıyla ilgili bir tahmini var.

Kasım ayının sonuna doğru Türkiye'de satışa çıkması beklenen iPhone X ile ilgili Ekşi Sözlük yazarlarının dikkat çeken yorumları

yüz tanıma ana hatlarıyla yeni bir teknoloji değil, telefonlardan önce notebooklar webcamler ile bunu yapıyorlardı. android üzerinde de son dönemlerde yaygınlaşmaya başladı.

yalnız burada bir fark var ki atlanmaması gerekiyor. apple işi yüksek çözünürlüklü bir kameradan görüntü alıp process etmenin oldukça ötesine taşımış zira işin içine fazladan bir de derinlik algılaması da girmiş durumda. varolan donanım üzerinden işi yazılımla çözmekten çok bunun için hem yazılım hem de donanım tarafında emek, zaman ve para harcandığı aşikar. ha pratikte nasıl çalışır, örneğin sakallı bir insanı algılarken ya da kışın soğuğunda kafada bere, boyunda atkı varken ne oranda başarım sağlar onu ürünle birlikte göreceğiz. yine de mottosu "varolanı mükemmelleştirmek olan" apple'ın aynı yolda ilerlediğini söylemek lazım (ilk dokunmatik ekranlı telefonun iphone olmaması, ilk uygulama dükkanının apple'a ait olmaması, ilk taşınabilir mp3 çaların apple tarafından geliştirilmiş olmaması, ilk renkli/cicili bicili bilgisayar'ın apple tarafından üretilmiş olmaması, ilk ip/ott stb'in apple tarafından geliştirilmiş olmaması vb...)

durum böyleyken "neden havada kanatlanıp uçmuyor" tandansında eleştirileri ya da bok emojisi üzerinden atarlanmayı biraz safça buluyorum.

gerek ar gerekse yüz tanıma için geliştirdikleri çözümler teknolojik açıdan heyecan verici. bugün bok emojisi üzerinden başlarlar, yarın dudak okuma çözümü geliştirirler... 43 senelik ömrünün hatırı sayılır bir kısmını teknolojiyle iç içe geçirmiş, hala bu alan üzerinden kazandığı parayla hayatını idame ettiren bir adam olarak iphone x'in şu anda görülenle değil, taşıdığı potansiyelle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

ar'a donanım seviyesine kafa patlatmış olmaları da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu. züğürt ağa filminde, cennetten tapu alan garibanların dediği gibi geleneksel reklam modelleri açısından "bu dünyada tüm tapular alınmış, garibanlara yer kalmamış" vaziyette. augmented reality'nin önemi işte burada ortaya çıkıyor... alternatif bir açık hava reklamcılığı modelini apple gibi ürkütücü seviyede user base'e sahip olan bir kuruluş elbette yapabilir ve muhtemelen ilerleyen zamanlarda yapacaktır. x bu anlamda da önemli bir yapı taşı olacağa benziyor.

geri kalan özellikler (ekran dışında, onu ben de pek sevmedim) standart apple yeni ürün yaklaşımı seviyesindeydi. daha iyi ekran, daha hızlı işlemci, daha potansiyelli kamera vs.

unutmadan; ekrandaki değişiklik konusunda karmaşık duygularım var. o tepedeki boşluk, özellikle benim gibi ocd'den muzdarip insanlar için yatay kullanımda biraz sıkıntı yaratabilir gibi duruyor, bekleyip göreceğiz...

sanırım amerika'ya gidip almanın (uçak bileti dahil) türkiye'den satın almaktan daha ucuza geleceği telefon olacak.

10 yıldan fazla bir süredir elektronik ve mobil sektöründe çalışan birisi olarak turistik bir ilçede görevimi sürdürmekte olduğumdan telefon ve fiyatıyla ilgili bir yorum yaparsam eğer ;

1. ülkede vergi yükü çok yüksek.bu telefonda da 2000 liraya yakın bir vergi var.satın alanlar yine devlete çalışacak.geri kalan yine amerika'ya tabi ki...

2. işsiz, asgari ücretli, zengin farketmez bu fiyatla kredili, kredisiz, hat üzerinden, nakit yada tek çekim olarak bu yeni telefona çok alıcı gelecek.gelişmemiş yada gelişmekte olan ülkelerde mesela bizde bu ilgi çok daha fazla.ben çalıştığım yere gelen yatı, villası, lüks arabası olan tanıdığım çok fazla yerleşik yabancının elinde hala iphone 4, 4s, s2 yada tuşlu telefon görüyorum. alacak güçleri var ama görüş açıları bizden farklı.bozulana kadar kullanıyorlar. tamir ettiriyorlar.yahut bu fiyatlar onlara yüksek geliyor.kendi ülkelerinde hat üzerinden neredeyse bedavaya alıyorlar. tabi bizdeki gibi fahiş ücretler çıkmıyor hat üzerinden.

3. orta halli yada geçim sıkıntısı yaşayan dar gelirli bile zenginin arabasına, evine sahip olamadığı için en azından kompleksini böyle yeniyor.onların kullandığı telefonu kullanırım yine de geride kalmam diyor. 15 yaşında çocuğa bile okulunda her arkadaşının elinde iphone x var. ben niye almayayım diyip borç harç satın alacak çok insan tanıyorum.

4. neredeyse 3 aylık asgari ücretli maaşını geçen bu telefon cari açığımızı her ithal ürün gibi yine zıplattıracak.

5. iphone x mükemmel bir telefon olabilir.ki her apple ürünü ve servisi gibi yine başarılı olacaktır.kronik sorunları olacak mı göreceğiz.

6. bu telefonun maliyeti bu ülkenin insanına çok fazla.biz bu kadar zengin bir ülke değiliz(ana muhalefet partisi tarzında da bir eleştirim olsun dedim ama zaten doğrusuda bu)

7. tablet, pc, notebook, tv, radyo, navigasyon aleti, sporcu saati, adım sayar, oyun, wi fi ve mobil internet tarayıcı ekranı, mp3 çalar, fotoğraf makinesi, e-book gibi görev yapan bu akıllı telefonu diğer bütün bu aletleri ayrı ayrı almak istemeyen her dünya vatandaşı alabilir. herkesin keyfine göre.iphone ile foto çekip fotoğraf sergisi açan, kısa film çekip ödül alanlar var.bizde böyle birşey var mı bilmiyorum fakat iphone x yine uzun bir süre konuşulacak ve android kullanıcıları tarafından eleştirilmeye devam edecek gibi...