Apple'ın Dün Tanıttığı Ucuz Telefon Modeli Yeni iPhone SE Alınır mı?

Apple, ilk ucuz telefon modeli olan iPhone SE'nin ilk modelini 2016 yılında tanıtmıştı. 2020'ye geldiğimizde ise sessiz sedasız yapılan bir tanıtımla iPhone SE'nin yeni modeli tanıtıldı. İşte yeni iPhone SE'nin özellikleri ve telefonun genel yorumu.
Apple'ın Dün Tanıttığı Ucuz Telefon Modeli Yeni iPhone SE Alınır mı?

iPhone SE özellikleri özet olarak şöyle

- iphone 8 ile aynı kasa. 4.7 inç.
- 12 mp arka, 7mp ön kamera.
- 4k video çekebiliyor. (24 / 30 veya 60 fps)
- retina hd / multi-touch ekran
- 1,334 x 750 piksel / 326ppi


- iphone 11 pro'yla ayni çipi (a13) kullanmişlar.
- suya karşı dayanıklı yapmışlar. (30 dk)
- kablosuz şarj, 18w hızlı şarj gelmiş.
- wi-fi hızlanmış. (wi-fi 6)
- bluetooth 5.0
- çift sim gelmiş.
- renk olarak beyaz, siyah ve kırmızı (product red) seçenekleri var.

iPhone SE alınır mı?

apple, elindeki iphone 8 stokları biterken, aynı iphone 5 zamanında yaptığı gibi bir parti de bunlardan satmak istedi. zira özellikle bizim gibi ülkelerde son çıkan iphone modelleri alınamaz hale gelmeye başladı.

a13 bionic chip ile olabilecek en son model işlemciye geçtiği için cihaz en az ama en az 5 yıl güncelleme alacak demektir bu. hatta apple'ın son dönemlerdeki tutumuna bakacak olursak bu süre uzayacaktır.


iphone se'nin 64 gb'ı 5300 tl fiyat ile türkiye pazarına girdi. bu oldukça iyi bir fiyat. özellikle 6s ve öncesi iphone kullanıcıları için düşünülebilir bir cihaz olmuş. misal ben, apple ile yaşıyorum ancak 6s kullanmaya devam ediyor ve yeni modellere o paraları vermek istemiyordum. sadece aynı tecrübeyi daha ucuza almak istiyordum. bu nedenle yüksek ihtimalle düşüneceğim bir cihaz oldu.

bunun plus versiyonu olsa çok daha iyi olurdu. mesela 6.499 tl yapıp (499 dolar onlar için) bir plus modeli olsaydı pazarda güzel bir yer edinebilirdi ancak apple uygun görmemiş.


apple ekosisteminden kopmak istemeyen ancak yeni iphone'ları aşırı pahalı bulan ve fırsat bekleyenler için oldukça güzel bir model oldu bu. dediğim gibi 7 ve üzeri sıkıntısız çalışan bir telefonunuz varsa güncellemeniz gereken model iphone 11 ve üzeridir. ancak 6s ve altı bir cihaz kullanıyorsanız gayet fiyat performans canavarı olacağına inandığım bu modeli rahatlıkla alabilirsiniz.

En Sık Karşılaşılan iPhone Sorunlarının Çözümleri