Apple'ın Yeni Uygulaması Face ID'nin Önceki Yüz Tanıma Teknolojilerinden Farkı Ne?

Apple, geçtiğimiz akşam yaptığı özel etkinlikte iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X'te olacak yeni özelliği Face ID'yi tanıttı. Face ID ile gelişmiş bir yüz tanıma sistemi sunan Apple'a, bu teknolojinin yeni olmadığına dair eleştiriler yapıldı fakat Apple, Face ID ile öncekilerden daha iyi bir deneyim sunacak.
Apple'ın Yeni Uygulaması Face ID'nin Önceki Yüz Tanıma Teknolojilerinden Farkı Ne?


fark 1: yüz tanımlama için ön kamera ile beraber infrared kamera kullanılıyor. (ulan zaten burada diğer bütün üreticilerden farklılaştı apple)


fark 2:
infrared kamera yüzün termal bir haritasını çıkartıyor. bu termal haritayı lise bilgilerinizden izohips haritaya benzetebiliriz. ayrıca infrared kullanılıp ısı farkları belirlendiği için maske ve fotoğraf direkt eleniyor bu aşamada.


fark 3:
dot projeksiyon sistemi önceden belirlenen ve kaydedilen yüzey alanlarına 2. tanımlama için 30.000 adet kadar nokta tanımlaması yapıyor.


fark 4:
tanımlanan noktalar öncekiler ile karşılaştırılıyor ve belirli bir oran üzeri tutarsa kilit açılıyor.


fark 5:
bunların hepsi 1 saniyeden daha kısa bir zamanda oluyor.

face id'ye sadece yüz tanıma olarak bakmamak, taşınabilir bir cihazda yüksek kalitede 3d modelleme teknolojisi entegresi olarak bakmak daha sağlıklı olacaktır.

sony yeni xperia serisi ile 3d modelleme özelliğini (sadece kamera kullanarak) duyurdu. aşağıdaki linklerden izleyebilir ve apple'ın geliştirdiği face id'den ne kadar geride olduğunu görebilirsiniz.


yiğidi öldürelim ama hakkını da verelim.

ayrıca bkz: true depth camera