Araba Anahtarını Kaybettiğinizde Nasıl Çözüm Yolları İzleyebilirsiniz?

Araba anahtarınızı kaybetme şeklinize göre değişen çözüm yollarını anlatıyor tecrübeli bir araba ustası, buyrun.
Araba Anahtarını Kaybettiğinizde Nasıl Çözüm Yolları İzleyebilirsiniz?
iStock

arabanın anahtarını kaybetmek... ne kadar kötü değil mi? düşüncesi bile berbat. dağ başında piknik yaparken ya da gecenin bir yarısı gittiğiniz yerde anahtarın kaybolması ve yedek anahtarın olmaması. eğer ki otomobiliniz yeni ise göstereceğiniz çaba ve açılacak maliyet daha fazla olacaktır. bunu önlemenin yollarından ve başınıza gelmesi durumunda ne yapmanız gerektiğini anlatayım. arabanın anahtarını tamamen kaybetmek ya da içinde unutup kapıların kilitlenmesi arasında çok fark var.

1. arabanın içinde unutmak

en çok karşılaşılan problemlerden biridir. arabadan inmeden bagaj açılır, indikten sonra kapılar kilitlenir, market alışverişi sonrası poşetlerden dökülen şeyler toparlanır ve bu arada anahtar bagaj havuzuna bırakılır. bagaj kapatılır ve hoppaaa :) anahtar kaldı orada ve araba kilitli. ya da otomobilinizin modeline göre belirli bir süre sonra kapılar otomatik olarak kilitlenebilir anahtar içerideyken. otomobilinizi terk ederken kesinlikle anahtarınızı yanınıza alın. bakın anahtar kontak üzerinde ise kilitlenmez deyip umursamaz davranmayın, çok düşük bir ihtimal olsa da çevrede başka bir otomobilin kumandası sizin kapıları kilitleyip açabilir. hatta bazılarımızın başına gelmiştir bu olay; "ya ben bunu gece kilitlememiş miydim" olur sabah. halbuki tesadüfen başka bir kumanda açmıştır. çok eskiden hatırladığım bir olayda, bir arkadaşın oturduğu sitenin otopark kapısı ile arabasının kapısı senkronize çalışıyordu :) gelen geçen kapatıp açıyordu adamın kapıları.

böyle bir durumda ne yapmamız gerektiğini anlatayım

anahtarı arabanın içerisinde unuttuğunuzu anladıktan sonra çıkın eve, anlık olarak düşünmeniz hem cebinize hemde aracınıza zarar verebilir. genelde insanlar cam kırma yoluna giderler fakat gerek yoktur. eğer cam kırmanızı gerektirecek kadar acil bir durum söz konusu ise bunun için kesinlikle kelebek camlarını kırmayın. hem pahalı hem de işçiliği daha zor. ayrıca şunu unutmayın; aracınızın kaskosu var ve yedek cam hakkınız bulunuyorsa, önce bir firmayı arayıp yaşadığınız durum hakkında bilgi verin, gelip size yardımcı olabilirler. çoğu cam firması yerinde değişim hizmeti sunuyor. yedek anahtarınız var ise zaten gelir kapıyı açarsınız fakat ya yoksa?

e şimdi burada yazsam belki "hırsızlara yol gösterdin" diye sizlerden eleştiri alacağım fakat sanki sadece ben biliyorum gibi bir durum yok. basit bir youtube araması ile yüzlerce çeşit "kapı nasıl açılır" videolarına ulaşabilirsiniz.

evde ya da başka bir yerde iseniz ince bir tel alıyoruz aynı şunun gibi:


sonrasında cam kenarındaki sıyırıcıyı yukarıya doğru çekip alıyoruz yerinden:


telin ucunu kanca haline getirip içeri sallıyoruz ve başlıyoruz balık tutmaya :) hem çevirip hem ara sıra yukarı çekiyoruz. bu uzun zaman alabilir fakat bir noktada bir yerlere takılıp tık deyip kapı açılacaktır yüksek ihtimalle. yok öyle kapıyı kanırtarak açmak, içeri ip sokmak, tansiyon aleti yerleştirip şişirmek falan uğraşmayın efendim. bazen otomobilinizin kapı sacı bu işleme müsaade etmeyebilir, böyle bir durumda yetkili servisi aramaktan başka çareniz yok. zaten onlarda gelip bu tür yöntemlerle kapıyı açma yoluna gidiyor.

ayrıca çok teknolojik bir otomobile sahipseniz, belirli bir kimlik doğrulaması sonrası aracınızın kapıları uzaktan da açılabilir müşteri hizmetleri tarafından. arayıp bilgi almanızda fayda var.

2. arabanın anahtarını tamamen kaybetmek:

eğer yedek anahtar yok ve aracınız yeni ise bu ciddi bir sorundur. immobilizer denen sistem olan otomobillerde öyle kafanıza göre her yerden yedek anahtar yaptıramazsınız. özel olarak içerisinde bulunan çip'in de kopyalanması gerekir. çip olmazsa eğer anahtarın aynısı bile olsa aracınız ya çalışmayacak ya da çalışıp hemen stop edecektir. bunu önlemek için kesinlikle aracınızın yedek anahtarını bir yerlerde bulundurmanız, yok ise yaptırmanız gerekir. bugün geçistirip giderseniz eğer, kaybolduğu zaman maliyeti çok yüksek olacaktır. hem kapının açılması telaşına düşecek hem de kontak değişimi falan gerekecektir. yeni çip'in aracın ecu sistemine tanıtılması falan bir dünya iş ve bayağı bi maliyetli.

şurada bir bilgi vermek istiyorum, eğer immobilizer arıza yapar ise belirli bir çalıştırma prosedürü vardır aracınızın bir defaya mahsus. kitapçığında size verilen bir kod olmalıdır, bu kodu aracın ecu sistemine girmeniz için sırasıyla gaz pedalına belirli sayılar halinde basmanız gerekebilir. gaz pedalı değil örneğin sinyal kolu da olabilir. bu tamamen sizin otomobilinize göre değişir. kitapçığında bulup okuyun ve bu kodu da telefonunuza kayıt edin.

immobilizer arıza ışığı


örnek bir çalıştırma prosedürü


bazı otomobillerin yedek anahtarları torpido gözü içerisinde gizli olabilir

bu yedek anahtarı alıp evinize götürmenizi öneririm:

eğer kapılar açılmıyor ve yedek anahtarın orada olduğundan emin iseniz, kapıyı ilk başlarda anlattığım şekilde açmanın yollarını arayın.


3. akünün bitmesi

bazen öyle durumlar ile karşılaşabilirsiniz ki, anahtar elinizde fakat kumanda kapıyı açmaz kumandanın pili bitmiş olma ihtimaline karşın hemen pili değiştirebilir ya da yedek anahtarınız varsa bu şekilde deneyebilirsiniz. sonuç alınmıyorsa manuel olarak anahtar ile kapının açılması sağlanır. fakat şöyle bir durum oluşabilir; ya anahtar yuvası yok ya da manuel kapı açılmasına izin vermeyen bir otomobiliniz var ise? örneğin bazı otomobiller manuel olarak anahtarı çevirseniz bile kapıyı açmak için elektrik ihtiyacı duyar.
akü bitmesi ciddi bir sorundur ve böyle bir durumla karşılaşılması halinde birkaç çözüm vardır. plaka lambalarını söküp 12 volt ile araca elektrik verebilir ve kapıları açabilirsiniz. ya da aracın altına yatıp takviye kablosununun eksi tarafını aracın her hangi bir yerine (örneğin şanzıman üstünde bir yere) tutturup, artı ucunu marş dinamosuna akü üzerinden gelen kablonun olduğu yere temas ettirip kapıyı açabilirsiniz. bunu yaparken dikkatli olmanızı öneririm çünkü bilgi sahibi değilseniz marş dinamosunun ters yönüne temas etmesi halinde marş dinamosu dönecek ve aracınız viteste ise öne doğru gelecektir. ayrıca kabloların sağa sola temas etmesi istenmeyen sonuçlar açabilir başınıza.

kısaca yedek anahtarınız yok ise bugün yaptırın derim. ekonomik olarak immobilizer kopyalaması yaptıracak gücünüz yok ise, sadece normal bir anahtar yaptırıp, çalıştırma kodunu da yazıp atın bir köşeye dursun.

kumandanın kopyalanması ise çok basit bir işlemdir ve piyasada bulacağınız universal bir kumandaya saniyeler içerisinde kopyalama yapabilirsiniz.

şu videoda kumandanın nasıl kopyalanacağı açıklanmış