Araba Uzaktan Kumandasının Menzilini Anahtarı Kafaya Koyarak Arttırmak

Başlığı okuduğunuzda şöyle muhtemelen bir garipsediniz ancak gerçekten de var böyle bir durum. Arabanızın uzaktan kumandasının çalışma mesafesini, anahtarı kafanıza koyarak arttırmanız mümkün.
Araba Uzaktan Kumandasının Menzilini Anahtarı Kafaya Koyarak Arttırmak

arabanızın kilidini uzaktan kumandasıyla açmak veya kapamak istediğinizde kumandanın çalışma mesafesini anahtarı kafanıza dayayarak arttırabilirsiniz.

evet, ilk duyduğumda bana da enteresan gelmişti ancak yararlı olması açısından bir videoyu şöyle bırakayım:


olaya kısaca "beyin dalgasıyla araba kilitleme" deniyor. tabii ki bunun beyin dalgasıyla hiçbir alakası yok. nedeni basit: kafamızın içinde su bulunması.

kısaca açıklamak gerekirse; kumandanızın ürettiği elektromanyetik dalgayı suyun içinden geçirdiğinizde, suyun içindeki proton ve elektronlar karşılıklı hareket ederek enerji yayarlar. bu noktada videoda göreceğiniz tatlı amcanın (prof. roger bowley) 3:30 civarında açıkladığı üzere, kafanın üstüne koyulan bir miktar su ile kumandanın mesafesi daha fazla arttırılabilmekte. 


bunun nedeni de kumandanın ürettiği dalganın boyu (bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 433.920 mhz kabul edelim) yaklaşık 70 cm olduğu için, kafanıza dayadığınız kumandanın yaydığı dalgayla sudaki hareketten gelen dalga yaklaşık aynı fazda olacak ve birbirlerine eklenerek arabaya ulaşmaya yeteceklerdir. eğer yarı dalga boyu öteden eklenselerdi, tam olarak birbirlerine zıt fazda olacaklarından etkilerini sönümleyeceklerdi.