Arabadan Benzin Kokusu Geliyorsa Ne Yapmalıyız?

Özellikle yaz aylarında yanan araba sayısında ciddi bir artıl görülüyor. İş bu noktalara varmadan önce, aracınızdan benzin kokusu geldiğinizde yapabileceğiniz şeyler var.
Arabadan Benzin Kokusu Geliyorsa Ne Yapmalıyız?

son günlerde sıcaklar artınca birçok yerden araçların yandığı ile ilgili bilgiler alıyorum arkadaşlardan. değerli okuyucular, sayın benzinli araç sahipleri; eğer ki aracınızda herhangi bir benzin kokusu hissetmeye başlarsanız aracı aniden durdurun. bakın, neresi olursa olsun; hemen stop edip sorunun nedenini bulmaya çalışın.

yaz sıcaklarında benzin hortumları iyice yapısal özelliğini kaybedip çatlayabiliyor. yüksek basınç altında ve en zayıf noktasından bir anda yarılıp yakıtı dışarı veriyor hortum. bundan sonrası ise tamamen şansınıza kalmış bir şey. yakıt, egzoz manifoltu üzerine ya da buji yataklarına atlarsa aniden parlar ve yangın çıkar. buralara gelmesine gerek yok, farklı bir sıcak noktaya temas etmesi durumunda da aniden alev alabilir. depo üzerinden oluşabilecek bir kaçak durumunda da aynı şekilde egzoz sistemi üzerine temas etmesi durumunda yangın çıkar. hortumların çatlamasına yarılmasına gerek yok, bağlı bulunduğu noktalardan geriye atabiliyor. sebebi ise, sıcak havalarda benzin deposunda oluşan yakıt buharının ani olarak bir basınç yükselmesine sebep olabileceği. ara sıra, hatta günlük olarak depo kapağını gevşetip tekrar sıkmanızı tavsiye ederim. kapağı açınca göreceksiniz ki ciddi bir hava çıkışı olacaktır.

uzun süre aracını lpg'de kullanıp, benzine almayan sürücüler ise kesinlikle öncelikle benzin hortumlarını kontrol ettirmeli. lpg'de giderken benzine alırsanız bir anda aracınız yanabilir. lütfen yakıt hortumlarını gerekiyorsa değiştirin, uygun basınçlara dayanıklı kaliteli hortumları tercih edin. aracınızda faal durumda yangın tüpü bulundurun. bir yangın esnasında kaputu çok hafif kaldırarak içeriye tüpü boşaltın.