Arabalardaki Sistemlerin Ayrıntılı Çalışma Prensibi

Sözlük yazarı "teyp" en çok merak edilen konulardan biri olan arabalardaki sistemlerin çalışma prensibini paylaşıyor.
Arabalardaki Sistemlerin Ayrıntılı Çalışma Prensibi
iStock.com

arabalarda yakıt göstergesinin yanında bulunan ok işaretinin depo kapağının olduğu tarafı gösterdiğini biliyor muydunuz....şaka şaka hemen kızmayın.*

uzun zamandır arabalardaki sistemlerin çalışma prensibi hakkında ayrıntılı bir entry yazmak istiyordum fakat bir türlü fırsat olmadı. yarın askere gidiyorum, gitmeden en azından elimdeki videoları paylaşıp, daha kolay anlaşılması adına mantığını anlatan kısa notlar yazmak istiyorum.

marş ve ateşleme:


motor, gelen yakıtın yakılması ile oluşan ufak patlamaların oluşturduğu basıncın pistonu aşağıya doğru itmesiyle dairesel hareket oluşmasını sağlar ve bu hareket de çeşitli dişlilerle tekerleğe iletilir. 


gaz pedalına bastığımız anda yakıt ve oksijenin motora fazla gönderilmesiyle motordaki pistonların daha hızlı dönerek hareketi hızlandırır.


fren: kabaca, fren pedalına bastığımız anda, fren hidroliği sayesinde fren diski balataları sıkıştırılır ve tekerleğin dönmesi engellenir. abs fren ise, tekerlik dönmesini komple kilitlemeyen ufak ufak aralıklarla serbest bırakılmasıyla arabanın ani frenlerde arabanın kontrolü kaybetmemesi amacıyla uygulanan sistem. 


bu videoda hidrolik ve hidrolik olamayan direksiyon çok güzel şekilde anlatılmış.


animasyon


ve sözlük olarak en çok merak edilen konu ve bence en çok beğenilen konu yakıt göstergesi* bu animasyon


bu da gerçek gösterimi.


sağlıcakla kalın esen kalın.