Arabama LPG Taktırmalı mıyım Diyenler İçin LPG Hakkında Merak Edilenler

Araca LPG taktırmak mantıklı mı? LPG'nin herhangi bir zararı var mı? LPG tehlikeli mi? Arabasına LPG taktırmayı düşünenler için bir motor ustasından LPG hakkında bilgiler.
Arabama LPG Taktırmalı mıyım Diyenler İçin LPG Hakkında Merak Edilenler

son zamanlarda bana sıkça sorulan sorulardan biri de lpg kaynaklı. "otomobilime lpg taktırmak istiyorum ama zararı var mı?" ben bu soruları ve cevapları sizinle paylaşmak istiyorum.

1. "lpg iyi bir şey olsaydı fabrikalar lpg takılı otomobil üretirdi" diyen bir tayfa var

fakat benim de bir cevabım var; o zaman pedalbox, double teyp, zenon far, koltuk kılıfı, cam filmi gibi ekstra donanımları da kullanmayacaksın. hatta ve hatta fabrikanın üretim bandından çıkardığı lastikleri bile değiştirmeyeceksin. asla lpg taktırmam diyor ama yağ filtresinin en ucuzunu kullanıyor ya da gidip açık yağ doldurtuyor motora. emin olun motora koyduğunuz açık yağdan daha az zarar veriyor lpg. ayrıca lpg’li olarak fabrikadan çıkan birçok otomobil var.

2. "lpg motora zarar veriyor mu" sorusu zaten listenin başı

günlük olarak onlarca kez cevaplıyorum. aynı model iki aracı ele alalım ve benzinli arabanın şoförü sabırsız ahmet diyelim. ahmet çok agresif bir şekilde otomobilini kullanır, rampalarda arkanızdan led farlarını çaka çaka gelir, ışıklara10 metre kala tüm fren gücüyle durur ve yeşil yandığı an kara dumanla karışık kalkar gider. ahmet sabah motor daha 10 derece ısıya bile ulaşamamışken, işe geç kaldım diye basar da basar gaza. yağ bakımlarını geçirir, periyodik bakım cetveline uymaz ve eve gelince daha motor kendine gelemeden stop edip kumandasına basıp kapısını kilitler ve evine gider.

lpg’li aracın sahibi mehmet amca ise daha dikkatlidir ahmet’in yaptığının tam tersi bir şekilde sakince otomobilini kullanır. gayet titizdir periyodik bakımlar konusunda ama otomobilinde lpg takılıdır. iki arabanın da motorunu açtık diyelim, mehmet amcanın motoru daha 200000 kilometre yapacak gibi dururken, ahmet’in kullandığı motor tamamen bitmiştir ve kaldırıp tamamen çöpe atsak yeridir. ahmet otomobilini satarken hiç lpg takılmamış diye övünür ve lpg takılı eşdeğer modellerine göre daha yüksek fiyat çeker.


3. "lpg çok tehlikeli, bagajımda bomba taşıma riskini alamam" diyor

trt'de bunun belgeseli yapıldı ve uzmanlar lpg tankının üzerine roket attı. lpg patlamaz. siz yarım depoyla gezdiğiniz benzinden daha fazla tedirgin olmanız gerekir. benzin anında alev alır. hem buharı hem kendi tehlikedir başlı başına. lpg ise tank içinde sıvı haldedir ve benzin deposunda hiç bir güvenlik önlemi bulunmazken, lpg tankında farklı farklı güvenlik sistemleri bulunur ve standart olarak gelir. örneğin bir yangın esnasında lpg tankının bir kısmı sıcaklık ile eriyip gazın dışarı salınmasını sağlar.

4. "lpg kuru yakıttır ve yağlama yapmaz" diyorlar

benzin sanki pistonları segmanları yağlıyor. enjektör buhar halinde püskürtür ve buji ateşlediği an onu anında yok

5. "lpg demek yüksek motor sıcaklığı demek" diyenlerin sayısı da çok fazla

fakat yaptığımız testlerde motor ısısını aynı ölçtük. diyelim silindir içerisinde sıcaklık daha yükseliyor. sen benzinli arabaya azcık yüklendiğiniz zaman yine aynı sıcaklığa erişiyor silindir iç ısısı. bu konuda takıntınız varsa, lpg ile kullanırken gaza çok yüklenmeyerek sorunu çözebilirsiniz.


özetle; lpg daha çevreci bir yakıttır, doğayı korur ve ucuzdur

benzin 2021 yılı itibarıyla 7-7.10 tl civarında seyrederken lpg 4-4.10 tl bandında. iyi bir afr ayarı ile kilometrede yakılan yakıt miktarında güzel sonuçlar alabilirsiniz. diyelim yılda 20 bin kilometre yapıyorsunuz. hesap makinesi ile benzin ve lpg bazında hesaplama yapın. motor bitiyor diyelim, rektifiye ve lpg montaj maliyetini de ekleyip sonucu görün.

biz rusya’da benzin tankını lpg’ ye dönüştürmüş araba gördük. türkiye’de görülmemekle birlikte, bir gün bunu da yapacaklar ve yer kaplama problemini ortadan kaldıracaklardır.

ben lpg bayisi ya da tamircisi değil, ağır vasıta ve binek araçlar motor ustasıyım. tavsiyem: taktırın ve kullanın. bahsi geçen zararlar petrol firmalarının yıllar önce uydurdukları yalanlardır. sigara üreticilerinin elektronik sigara hakkında parayı bastırıp, birkaç profesörü televizyonlarda konuşturmasına benziyor.