Arabanın Egzozundan Su Geliyorsa Ne Yapmak Gerekir?

Egzozdan su gelmesi ne demektir? Ne anlama gelir? Zaman zaman iyi bile sayılan bu durum karşısında ne yapmanız gerektiğini bir motor ustası anlatıyor.
Arabanın Egzozundan Su Geliyorsa Ne Yapmak Gerekir?
iStock

egzozdan çıkan dumanın renginden daha çok, su gelmesi ve sebeplerini anlatmaya çalışmak istiyorum... otomobil sahibi olan insanların mutlaka hayatında duyduğu bir efsane vardır: "egzozdan su geliyorsa motor iyidir." gerçeğinde ise bu şekilde bir durum söz konusu değildir ve başınıza ciddi sorunlar çıkaracak olan bir arızanın habercisi olabilir bu durum.

soğuk havalarda egzozdan su gelmesi bir süre için normal, devamında ise anormal olarak kabul edilir

motordan gelen sıcak egzoz gazı, soğuk egzoz borusuna temas edince bir yoğuşma ve akabinde su akıtması gayet normaldir, fakat egzoz ısınınca içinde su falan kalmayacak ve kesilecektir. eğer ki egzozdan su geliyor fakat motor suyunda bir eksilme durumu söz konusu değilse, ciddi bir tehlike içerisinde değilsiniz anlamı çıkabilir. fakat motor suyu da bu süreçte eksiltme yapıyor ise, tehlike çanları çalıyor demektir. lpg’li araçların yakıt kalitesine göre sürekli olarak hafif bir buhar vermeleri normal olarak kabul edilir.

sürekli su gelmesi silindir kapak contasının ya da silindir bloğunun çatlamış ve yanma odalarına su girdiğinin habercisi olabilir. özellikle sabahları ilk çalıştırmada zor ve patırtı yaparak çalışma ve su püskürtme olayı gözlemleniyorsa, sonuç olarak da aracınız su eksiltiyorsa maalesef conta ya da blok gibi bir yerden yanma odalarına su alıyor olabilir.

başka bir sebep ise yakıta su karışması olarak karşımıza çıkar

bir şekilde yakıt içerisine karışmış olan su, egzoz içerisine buhar olarak yol alır ve yine yoğuşma nedeniyle su haline dönüşür ve damlama gözlemlenir. hatta mevsime göre bu durum buhar olarak gözlemlenir.

su ve devamında beyaz duman olarak devam eden bir süreç söz konusu ve kesilmiyorsa, motor suyunuz eksiliyor ve sürekli olarak eklemek zorunda kalıyorsanız bir ustaya aracınızı göstermekte fayda var.

dizel otomobillerde ise farklı olarak beyaz duman gelmesi yine yukarıda belirttiğim sebepten yapabileceği gibi, turbo arızası ya da enjektör arızası olarak karşımıza gelir. avans ayarı dediğimiz yanlış zamanlama da beyaz dumana sebep olur. ayrıca gün içerisinde çok yol alan ve düşük devirlerde kullanılan dizel otomobiller bir süre sonra filtrenin tıkanması sebebiyle beyaz duman vermeye başlarlar. özellikle egzozdan göz yakan beyaz duman geliyorsa, bir süre yüksek devirde kullanıldığı zaman sorun çözülür. çözülmüyorsa partikül filtresi temizliği yapan yerlere uğramanızda fayda var. bu benzinli araçlar için de geçerlidir, ara sıra yüksek devirlerde araç kullanın. bilmiyorsanız eğer bulun bir tofaşçı arkadaş ve bir tur sürüp gelmesini rica edin :)

yine dizel araçlarda aniden başlayan beyaz ve çok yoğun duman, ambeleye kalkma olayına işaret eder. sürücüler genelde arabam yanıyor diye itfaiye çağırır ama gerçekte durum öyle değildir. yanan arabanın kendisi değil cüzdanınızdır. itfaiye yerine bankayı arayın.

yeri gelmişken belirteyim, motor da ara sıra koşmak ister insanlar gibi aynı. evde sürekli oturmak, sadece yürümek ya da koşmak... şöyle kesici sesleri yankılansın ara sıra sokaklarda :)