Arabanızın Kış Soğuğunda Çalışmaması Tehlikesine Karşı Alınabilecek Önlemler

"Araba soğuktan çalışmıyor ne yapmalıyım?" diyorsanız doğru yere geldiniz. İşte kış kapıya dayanmışken, arabanın soğukta çalışmaması durumuyla karşı karşıya kalmamak için önceden yapmanız gerekenler.
Arabanızın Kış Soğuğunda Çalışmaması Tehlikesine Karşı Alınabilecek Önlemler
iStock

arabanın soğukta çalışmaması, gerekli önlemler alınmadığı zaman başınıza rahatlıkla gelir ve sinir bozucu bir durumdur. daha düşük sıcaklıklarda ise aracınızın motoruna ciddi zararlar verebilirsiniz.

öncelikle şunu bilelim: mazot ortalama olarak -10 dereceden sonra kristalleşmeye başlar ve donma aşamasına geçer. mazotun donmasına, kalitesiz bir istasyondan yakıtın alınması ve içinde su bulunması neden olur. ülkemizdeki hava sıcaklığı benzinin donmasına, lpg'nin de donması için gereken sıcaklığa gezegenimizde rastlanmıyor. ülkemizde tek sorun mazot/motorin/dizel (ben dizel diyorum ve öyle devam edeceğim).

aracı dizel olanlar ilk olarak kaliteli bir akaryakıt firmasından, euro dizel alarak işe başlayabilir. euro dizelin donma noktası, normal dizele göre daha düşük. sağdan soldan duyduğunuz şeylere inanıp deponun içine benzin ya da farklı bir katkı maddesi karıştırmayın asla.
otomobili benzinli olanlar ise yakıt konusunda pek bir şey yapmasına gerek yok. kaliteli bir akaryakıt firmasından aldığınız benzin size asla sorun çıkarmaz yakıt ile ilgili. lpg kullanıyorsanız ve aracınız sıralı sistem değilse, soğuk havalarda geceleri aracınızı benzinde bırakmanızı ve sabah yine benzinde çalıştırmanızı tavsiye ederim. lpg’li araçların soğuk havada çalışmamasının başlıca sebeplerinden biri sistemde meydana gelen yoğunlaşma nedeniyle donan suyun, tüpten motora kadar gelen gaz akışının bir yerlerde takılması nedeniyle olur. valf, regülatör, enjektör vesaire. regülatöre sıcak su dökmenin bir faydası yoktur, benzinde çalıştırın bir süre.

yarım depodan fazla, euro dizel ve kaliteli bir firmadan akaryakıt aldık ve yakıt sorunumuz çözüldü diyelim.


şimdi gelelim ikinci soruna: antifiriz

antifiriz yoksa zaten mazotu falan boşverin, mazottan önce motorun içindeki su donacağı için motor fiziksel zarar alır ve hiç çalışmaz. hele ki conta da kaçak falan varsa ve yanma odalarına geceden su girdiyse vay halinize. ilk marş esnasında hart diye bir ses gelir ve motor kilitlenir. siz marş yaptıkça katır kutur parçalar içeride ne var ne yok.

diyelim conta sorunsuz ve motor suyu dondu, siz bunu fark edip motoru çalıştırmadınız ama öyle olmuyor. rakı buzu gibi tam donma olduysa motor bloğu çatlamış ya da tapalar atmış olabilir. hasar durumu motor suyu tam anlamıyla çözülünce incelenmelidir. tam donma ya da sulu buz şeklinde donma olursa aracınızı kesinlikle çalıştırmayın. böyle bir durumda buzluğa pet şişe atın ve donmasını sağlayıp gidip motor kaputunun içine bırakın. o ne zaman erirse anca.. bu sebeple antifiriz önemli. aracınıza uygun bir antifiriz ekleterek donma problemini bertaraf etmiş olursunuz.

aracınızda antifiriz yoksa ve acil bir durum söz konusu olduysa aracınızı kapalı ve motoru rüzgar almayan bir yere park edin. gerekirse gece inip her iki saatte bir aracı 30 dakika kadar çalıştırın çok soğuk havalarda. sabah mutlaka soğutma suyunu kontrol edin dikkatlice. radyatörden çıkan hortumları falan elinizle sıkıp donma var mı bakın.

evet aracınızda antifiriz de mevcut, e yine çalışmıyor! sebebi motor yağı olabilir mi?

olabilir... sıcak tavada yağ varken içerisinde kaşık çatal ne kadar rahat geziyor değil mi? hadi bir de tavayı içindeki yağ ve çatal kaşıkla buzluğa koyup sabah deneyin bakalım. tavayla birlikte havaya kalkıyor mu tuttuğunuz kaşık görelim. kolların, krankın rahat hareket etmesi için bulunduğunuz iklime göre bir yağ seçmeniz gerekecektir böyle bir durumda. aracınızın kullanma kılavuzunda kullanabileceğiniz motor yağları yazılıdır. soğuk iklimlerde hangi tip motor yağının kullanılacağı belirtilmiştir. yağ numaraları önemli olandır aslında, marka olarak siz seçim yapabilirsiniz. ben motul ve castrol diyorum. bu markalardan uygun numaralı bir yağ koyarsanız motora, soğuk havalarda rahatlıkla motor dönmeye başlayacaktır. bu konuda bir şey söylemem gerekir, lütfen motora açık yağ koymayın ve ilk çalıştırmada asla gaz vermeyin. çalışınca bırakın kendi kendine debelensin dursun devrini bulana kadar.

usta biz yağı da yaptık dediğin gibi ama yine çalışmıyor diyorsanız gelelim aküye

akü geceden soğuğu yemiş zaten ve gücünün bir kısmını kaybetmiş. sabah siz gelip en fazla akım çeken marş motoruna güç verdiğiniz zaman, bir anda akü boşalabilir ve motoru döndürecek kadar güç veremeyebilir. soğuk çalıştırma ve sıcak çalıştırma çok farklı şeylerdir. soğuk çalıştırmada arabanın tüm yükünü akü ve marş motoru çeker. dizel araçların kızdırma bujileri zaten marş öncesinden biraz aküyü yiyor, üstüne bir de marş yapılınca zayıflayan akü yakıt pompasına da güç veremiyor. istenilen yakıt basıncı elde edilemeyince, marş dönse bile motor çalışıp hemen stop ediyor.

kurtuluş varta :) ben rusya'nın en soğuk şehirlerinden birinde yaşıyorum ve kullandığımız aküler hep varta. hiç sıkıntı yaşamadık bu konuda. fakat akü eskiyse varta değil kralını koysanız yine çalışmayacaktır.

soğuk havada marş öncesi tüm elektrik çeken donanımları kapatın. tavan lambası, teyp, unuttuğunuz bir şeyler falan. kontağı iki üç defa açıp kapatın ki kızdırma bujileri iyice hazır hale getirsin yanma odalarını.


merak edilen konulardan biri de el freni çekilir mi muhabbeti

yeni tip balatalar artık yapışmıyor diske kampanaya eskisi gibi, öyle ekstrem şekilde hava soğuksa evet yapışır bir süre fakat ilk harekette tak der ve salar geçer. kimse sürüne sürüne gitmez yani merak etmeyin.

bunların haricinde yine çalışmama problemi var ise

- kızdırma bujisi arızası
- yakıt pompası arızası
- ayarsız karbüratör (karbüratörlü araçlar için)
- kalibrasyon arızası
- yanık conta

ve lütfen bunları yapmayın

- motorun altında ateş yakmayın
- motora sıcak su dökmeyin
- akü bitince vurdurup çalıştırmaya kalkmayın
- dizel yakıta benzin, rakı, votka karıştırmayın
- farları yakınca daha iyi çalışır efsanesine inanmayın

kalın sağlıcakla, donsuz geceler :)