Arabanızın Ömrünü Uzatmak İstiyorsanız Motor Yağı Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arabanızla uzun bir vakit geçirmek ve motoru kucağınıza almak istemiyorsanız motor yağı konusunda dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyleri bir motor ustası sıralamış. Buyrun.
Arabanızın Ömrünü Uzatmak İstiyorsanız Motor Yağı Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler
iStock

yağ değişiminde yorum yoktur arkadaşlar. internette motor yağı değiştirme sıklığına dair okursanız eğer, 5 binden 30 bine kadar fikir ayrılığı var. şaka gibi. okuduklarınıza inanır ve uygularsanız yarın bir gün motoru kucağınıza alırsınız.

motor yağı önemli bir konudur. ince koyarsınız motor sıcakken eksiltir ve yağlama gerektiği gibi olmaz. aşınmalar baş gösterir. kalın koyarsınız motor soğukken yağlama yapmaz, çevirmez vs... sürecin sonunda kendinizi motor yağı katkıları araştırırken bulursunuz ve o katkılar hiçbir şeye yaramaz. ha bazen yarar; örneğin buharlı lokomotif gibi duman atan bir otomobili satın alırken geçici olarak dumanı ve yağ yakmayı kesebilir. sizde inanıp alırsınız ve ilk yağ değişiminde dünyanız başınıza yıkılır.

ben şimdi size doğrusunu yazayım

otomobilin kullanma kılavuzunu açıyorsunuz ve orada hangi kilometrede değişeceği, hangi tip yağ kullanılacağı detaylarıyla yazıyor. kafanıza göre olmuyor o işler. bölge bölge kullanım kılavuzları farklıdır, aynı model bir otomobile farklı ülkelerde farklı değişim periyotları önerilebilir. elbette motoru yağ yakan ve belirli bir yağlama sistemi arızası olan araçların, özel olarak bir amaç doğrultusunda dizayn edilmiş araçların değişim periyotları farklı olacaktır fakat bu sizi pek ilgilendirmiyor.

aracınız yağ yakıyor ise ve sürekli olarak ciddi bir eksiltme durumu söz konusu ise yağ değişimi aracın arızası giderilene kadar yapılmaz fakat eklemeli şekilde devam edilir. riskli bir süreçtir ve aşırı dikkat gerektirir.

sıfır bir otomobilde bile belirli bir miktar yağ eksiltmesi normal olarak kabul edilir. bu sebeple yağ değişim zamanına yaklaşırken örneğin üç - dört bin kilometre kala, yağ seviyesi düzenli olarak kontrol edilmeli. yaz sıcaklarında, zorlu kullanım şartları sonrasında bu miktar artabilir.

yağ seviyesini kontrol ederken şu şekilde bir görüntü ile karşılaşırsanız en kısa sürede bir servise gidip gerekli kontrolleri yaptırın:


ayrıca aynı kıvam motor suyunda da görülebilir. kesin sonuç gerekli testler yapıldıktan sonra alınır fakat yüksek ihtimal motor kansere yakalanmış demektir.

peki yaz ve kış aylarında kullanılan yağ aynı mı?

hayır değil. sizin otomobilinizin farklı bir ülkeye satılan versiyonunda bulunan yağ etiketi değişik olabilir. erzurum'dan aldığınız bir otomobili antalya'da kullanırken farklı yağ kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. iklim koşullarına göre akışkanlık farklı olmalıdır. bu konuda gerekli bilgiyi aracınızın kullanım kılavuzundan edinebilirsiniz. önemli bir husus ise şudur; eğer motorun belirli bir arızası var ise, kullanılan yağ usta kararı sonrasında değiştirilebilir. bitik motorlara kalın yağ konulması sık karşılaşılan bir durumdur fakat çözüm geçicidir.

tekrar yazayım; aracınız kaç yaşında olursa olsun kullanacağınız motor yağı ve değişim periyotları, fabrikanın önerdiği şekilde olmalıdır. aksi bir durum kabul edilemez. bulunduğunuz bölgede kullanılan yağ ile ilgili yetkili servisten kesinlikle bilgi alabilirsiniz. yağ değişimi esnasında bu konuda ısrarcı olun ve fabrika verilerine uyun.